fbpx

Maovähendusoperatsioon on võimas abivahend kehakaalu langetamiseks. Maovähendusoperatsiooniga parima tulemuse saavutamiseks ning selle hoidmiseks on vaja pühendumist uuele tervislikumale eluviisile. Väga oluline roll eesmärkide saavutamisel lisaks tervislikule toidule ja heale unele on kehaline aktiivsus ja liikumine.  Regulaarne liikumine võimaldab saada operatsioonist maksimumi nii kaalulanguse kui parema enesetunde näol. Liikumine ja treening peale maovähendusoperatsiooni aitab põletada kahjulikke rasvu,  vähendab lihasmassi kadu ja suurendab naha elastsust. Liikumine tõstab energi- ja heaoluhormoonide taset, reguleerib veresuhkrut ning parandab organismi vastupanuvõimet haigustele.

Liikuv ja aktiivne eluviis aitab  vähendada ärevust ning depressiooni. Proovi erinevaid treenimisviise, et hoida keha ja meel ärksana.

Vahetult peale operatsiooni: Rahulik liikumine

Pärast operatsiooni peaks kohe alustama rahulike, aeglaste jalutuskäikudega. Pea meeles: sinu keha on endiselt taastumas, seetõttu on oluline jälgida oma enesetunnet ja haiglast saadud soovitusi. Kõnni 15 -20 minutit korraga, tee seda 3-4 korda päevas.
Tähtis on, et kõik kehalised tegevused oleksid ohutud ning aitaksid kaasa taastumisele, põhjustamata kehale täiendavat kahju. Väldi äkilisi ja ootamatuid kõhulihaste pingutusi.

Järgmise 6–8 nädala jooksul liigud  järk-järgult edasi oma treeningeesmärkide poole, mis hõlmavad kardiotreeninguid ja lihastreeninguid.

2–4 nädalat peale maovähenduoperatsiooni: Alusta kerge treeninguga

Jalutuskäigud võiksid nüüd muutuda pikemaks ja tempokamaks. Kõndimine leevendab lihaspingeid, kiirendab vereringet ja aitab sügavamalt hingata. Keskendu kõndides õigele kehahoiakule-lase õlad ja kaelalihased vabaks ning liigu lõdvestunult. Kõndimisel on olulised mugavad ja jalga toetavad jalatsid. Kui soovid võid  kõndimisel kasutada kõnnikeppe. Need aitavad hoida tasakaalu, on toeks puhkamisel ning treenivad samas ka ülakehalihaseid.

Nüüd, kui keha on paranenud, võid alustada madala intensiivsusega harjutustega. Jalgade tõsted, jalalihaste venitused, õla-ja käteringid võivad olla suurepärased viisid liigesliikuvuse suurendamiseks ja lihaste soojendamiseks.

Ka jalgarattasõit on nüüd lubatud. Jalgrattasõit on hea üldkehaline treening, mis tugevdab puusa- ja jalalihaseid. Sõida rahulikus tempos ning hoia pulss madalal, mitte enam kui 120 lööki minutis. Jälgi enda üldist enesetunnet, võta hoog maha ja lõpeta, kui tunned nõrkust või valu.
Kui haavad on paranenud (3  nädalat)  võid alustada ujumisega. Ujudes on koormus liigestele madal ja seetõttu  on see väga hea liikumisviis. Ujumine on ka hea kardiovaskulaarne treening, treenib hästi selja-ja kõhulihaseid ning suurendab painduvust. Uju rahulikult, ühtlases tempos ja ilma suurema pingutuseta.

Kolm nädalat peale operatsiooni võib alustada  kerge joogaga, soovitatavalt treeneri juhendamisel. Kerge jooga aitab kaasa liigeste tervisele, parandab tasakaalu ja tugevdab lihaseid.

4-8 nädalat peale maovähendussoperatsiooni: Lisandub kardiotreening

Kuna keha paraneb ja tugevneb jätkuvalt, on 4 nädalat peale operatsioon hea aeg alustada mõõdukate kardiotreeningutega. Kardiotreening tugevdab südant ja kopse ning aitab kaasa üldise füüsilise vormi paranemisele.
Jalgrattasõit ja/või ujumine on suurepärane treening peale maovähendusoperatsiooni. Need on liigestele vähem koormavad kui jooksmine. Sea eesmärgiks treenida 5 päeva nädalas, 30 minutit päevas. Kui selline koormus tundub mugav, võib aja jooksul minuteid lisada. Endiselt on tähtis kuulata oma keha. Kui treenimise ajal tekib üleväsimus, õhupuudus või südamekloppimine tuleb trenn katkestada ja puhata. Koormus peaks olema selline, et saad treeningu ajal rääkida.

Ka golf on hea treening pärast maovähendusoperatsiooni ning raske golfikoti tassimine on 4 nädalat peale operatsiooni lubatud.

Tantsimine on samuti hea üldtugevdav ja meeleolu tõstev treening. Tantsimine parandab kehahoiakut, tugevdab lihaseid, treenib vastupidavust ja tasakaalu. Alusta tansutreeningutega rahulikult ning tõsta treeningkoormust vastavalt sellele, kuidas vorm paraneb.

6 nädalat peale maovähendusoperatsiooni: Lisandub jõutreening

Lisa  jõutreening oma treeningukavasse vähemalt 2 korda nädalas. Jõutreening arendab lihaseid, nende jõudu ja vastupidavust.  Samuti parandab jõutreening  naha elastsust,  aitades vältida või leevendada liigse naha probleemi.
Treeningutega alustades on tähtis meeles pidada, et alustama peab väiksemate raskustega. Normaalne pingutus on lubatud. Peata treening kohe, kui tunned teravat valu, survet rinnus, iiveldust või tugevat õhupuudust.
Jõutreeninguid võid teha kodus keharaskusega või lisaraskustega. Treeni erinevaid lihasgruppe. Mitmekülgselt saab treenida ka jõusaalis, kus esmaseid juhendeid saab küsida treeneritelt.

Kardiotreenigud võiksid jätkuda 5 korral nädalas kestvusega 30-60 minutit.
Nüüd võid proovida ka tennist, seinatennist ja sulgpalli. Kõik need alad suurendavad vastupidavust ja parandavad üldist füüsilist vormi.

Proovi leida liikumisviis, mis Sinu elustiiliga sobib. Kui vihkad rutiini, siis tee oma treeningukava vaheldusrikkaks harrastades erinevatel nädalapäevadel erinevaid liikumisviise. Näiteks rattasõit esmaspäeval, tantsimine kolmapäeval ja ujumine või jooga reedel.

Sportlased võivad 8 nädalat peale maovähendusoperatsiooni alustada tugevamate treeningutega vastavalt enda enesetundele.

Kui palju keskmine inimene kulutab kaloreid 20 minutis:

  • Rahulik kõndimine- 83 kcal
  • Kiire kõndimine- 100 kcal
  • Jooksmine- 190 kcal
  • Tantsimine- 105 kcal
  • Hüppenööriga hüppamine- 245 kcal
  • Ujumine- 152 kcal
  • Jalgrattasõit – 135 kcal
  • Koristamine- 63 kcal