fbpx

Maovähendusoperatsioonid ehk kaalukirurgia on efektiivne rasvumise ravimeetod, mis aitab parandada tervist, elukvaliteeti ja igapäevaste regulaarsete tegevuste kogemust. Enamik inimesi, kes läbivad maovähendusoperatsiooni, kaotavad oma soovimatu ülekaalu püsivalt. Nad on tervislikumad, aktiivsemad ja vajavad vähem ravimeid kui enne operatsiooni. Loe rohkem siit

TESTI OMA SOBIVUST »

Uuri välja, kas oled sobiv maovähendusoperatsiooni kandidaat

Dr Ilmar Kaur seletab, kuidas toimib maovähendusoperatsioon. Vaata ka teisi videosid meie kanalilt Youtubes

Operatsioonid ja hinnad
TÄIDA KONTAKT VORM »

Küsi arstilt, kas oled sobilik operatsiooni kandidaat

Mida peaksid teadma Kaalukirurgiast

Rasvumise eduka ravi võti peitub pikaajalistes muutustes patsiendi toitumises ja elustiilis. Kaalukirurgia annab patsientidele väga võimsa vahendi (tööriista), millega end valitud teel hoida.

Milleks kaalukirurgia?

Kaalus alla võtta on kerge – peaaegu kõik on seda teinud. Palju raskem, sageli võimatu on kaalulangust pikaajaliselt säilitada. Uuringute põhjal on parima konservatiivse raviga saavutatav pikaajaline kaalulangus 5% kehakaalust. Rohkem kui 10% kaalus alla võtta ja seda üle ühe aasta hoida suudab üks patsient seitsmest.  Kirurgilise sekkumisega ehk kaalukirurgiaga saavutatakse suur ja püsiv kaalulangus.

Operatsioonijärgset kaalulangust väljendatakse tavaliselt ülekaalu kaotuse protsendina. See näitab, mitu protsenti oma ülemäärasest kaalust patsiendid operatsiooni  tagajärjel kaotavad. Keskeltläbi kaotatakse 60-70% ülekaalust.

Näide: Patsiendi kehakaal on operatsioonile tulles 130kg, pikkus 1,68m. Tema ideaalkaal kehamassi indeksi 25kg/m2 juures on aga 70 kg. Ülekaalu on sel patsiendil 130kg-70kg=60kg. Keskmise patsiendina kaotab ta operatsiooni tagajärjel oma ülekaalust ehk 60 kilost 2/3 ehk 40 kg. Tema eeldatav kaal 2 aastat peale operatsiooni on seega 90 kg.

Uuringuid Kaalukirurgia pikaajalise efektiivsuse kohta on avaldatud palju. Näiteks 87 üksikuuringut hõlmavas ülevaates leiti, et 10 aastat peale maost möödajuhtivat e bypass operatsiooni oli kaalulangus 64% ülekaalust, sleeve operatsiooni korral 53%.

Kaalulangus peale operatsiooni on väga oluline, kuid ravi tulemuslikkust ei mõõdeta vaid sellega. Salenemisele lisaks paranevad või leevenduvad paljud ülekaaluga seotud haigused (2. tüüpi diabeet, uneapnoe, kõrgvererõhutõbi, kõrge kolesterool, südamepuudulikkus, liigesehaigused  jne). Neil patsientidel, kel operatsiooni ajal neid haiguseid ei ole, langeb risk neisse haigestuda tulevikus. Näiteks väheneb oluliselt naiste risk haigestuda vähkkasvajatesse.

Opereeritud patsientide eluiga pikeneb, võrreldes algselt samas kaalus olevate  mitteopereeritud ülekaalulistega. Eeskätt langeb suremus südame veresoonkonna haigustesse, suhkruhaigusesse  ja vähkkasvajatesse.

Kaalukirurgia näidustused ehk kellele see on mõeldud?

Maovähendusoperatsioon on näidustatud juhul kui patsiendi kehamassiindeks on üle 40 kg/m2 sõltumata rasvumisega kaasas käivate haiguste olemasolust. Kui kehamassi indeks jääb vahemikku 30-39,9 kg/m2 loetakse lõikust näidustatuks kui lisaks rasvumisele on diagnoositud ka mõni rasvumisega seotus haigustest, mille puhul on peale kaalulangust oodata paranemist või leevendumist.

Nõutav kehamassiindeks 40kg/m2 või 30-39,9kg/m2 kui patsiendil on diagnoositud vähemalt 1 rasvumisega seotud haigus, mille puhul peale kaalulangust on oodata paranemist või leevendumist:

  • teise tüübi diabeet,
  • kõrgvererõhktõbi,
  • südamepuudulikkus,
  • uneapnoe ehk haiguslik norskamine
  • kõrge kolesterool
  • liigesehaigused
  • krooniline seljavalu
  • polütsüstiliste munasarjade sündroom (naise viljatuse sage põhjus)
  • metaboolne sündroom

Enne kirurgilist ravi peaksid kõik patsiendid olema proovinud kontrollida kaalu konservatiivsete võtetega (dieet ja/või kehaline treening). Me teame, et see pole tavaliselt efektiivne, kuid see näitab patsiendi soovi ja motiveeritust oma probleemiga tegeleda. Uuringute põhjal on eelnevalt kaalu langetada proovinud patsientide kirurgilised ravitulemused mõnevõrra paremad.

Rasvumine on mitmepõhjuseline ja krooniline haigus ning selle ravi kestab kogu elu. Kaalukirurgia on tõsine kirurgia elukestvate tagajärgedega. Mitte kõik ülekaalulised patsiendid ei ole kirurgilise ravi kandidaadid. Otsus opereerida tehakse alati individuaalselt peale põhjalikku konsultatsiooni Teie kirurgiga.

Uus algus – elu peale kaalukirurgiat

Maovähendusoperatsioon on sündmus, mida võib pidada patsiendi jaoks uueks alguseks. Rasvumine on krooniline, tihti aastakümneid kestnud haigus. On vähe tõenäoline, et ainuüksi kirurgiliselt on võimalik patsiendi elustiili ja söömisharjumusi täielikult muuta. Operatsioon on vahend eesmärgi (kaalulangus) saavutamiseks, kuid kaalulanguseni jõudmine ja säilitamine eeldab patsiendilt motivatsiooni, enesedistsipliini ja koostöövõimet. Suurim kehakaalu langus esineb esimesel aastal ja on suurim esimestel kuudel pärast operatsiooni, lõplik tulemus saavutatakse hiljemalt kahe aasta jooksul. Maovähendusoperatsioon toob lisaks kaalulangusele kaasa kasu tervisele, olulised muutused toitumises ja elustiilis, kuid omab ka emotsionaalseid mõjusid, millest peab teadlik olema. Loe lähemalt, mida oodata pärast maovähendusoperatsiooni siit >>

Tänu operatsioonile sain nii diabeedi kui ka vererõhu kontrolli alla