fbpx

Autor: Jaanika Tapver, toitumisterapeut

Vitamiinide ja mineraalainete asendusravi peale kaalukirurgiat pole mitte lihtsalt soovituslik vaid vajalik ja seda iga operatsioonitüübi puhul.
Kõikide operatsioonitüüpide järgselt väheneb toitainete omastamine nii vähenenud toidukoguste kui anatoomiliste muudatuste tõttu.

Standard bypass ja mini bypass operatsiooni puhul lülitatakse seedesüsteemist  välja kaksteistsõrmiksool ning peensoole esimene osa, kus toimub paljude mikrotoitainete imendumine. Seetõttu väheneb vitamiinide ja mineraalainete imendumine bypass ehk möödajuhtivate operatsioonide järgselt rohkem kui sleeve operatsiooni puhul, mil eemaldatakse küll osa maost, kuid seedetrakti toimimismehhanismi ei muudeta. Sellele vaatamata väheneb ka sleeve järgselt vitamiinide omastamine, sest maos asuva  pepsiini ja maohappe vähenenud kättesaadavus muudab toidu seedimist ning toitainete omastamist. Samuti mängivad vitamiinide vähenenud omastamises rolli väiksemad toidukogused.

Bypass ja mini-bypass operatsioonide puhul võib juba aasta peale operatsiooni esineda valgu puudust, hemoglobiini langust ning järgmiste mikrotoitainete defitsiiti:

  • Ferritiin
  • B12 vitamiin
  • D vitamiin
  • Foolhape
  • Seleen

Lisaks eelpooltoodule võivad esineda kaltsiumi, magneesiumi, mitme B-grupi vitamiini jt toitainete puudused.

Miks vitamiinide ja mineraalainete asendusravi on oluline ka siis, kui analüüsid on korras?

  • Esiteks kõikide mikrotoitainete taset veres ei saa mõõta.
  • Teiseks seetõttu, et asendusravi katkestades/mitte alustades suureneb defitsiidi tekkimise tõenäosus.

Toitainete puudujääk võib väljenduda mitmesuguste kliiniliste sümptomitega, sõltuvalt puuduvatest toitainetest, puuduse ulatusest ja kestusest.

Vitamiinipuudustest tingitud probleemid

Vitamiinid B1 – puuduse riskiteguriks on kiire kehakaalulangus. Keha vajab B1 vitamiini, et lagundada ja seedida toitu, hoida ainevahetust töös ning aidata lihastel ja närvisüsteemil funktsioneerida. Puuduse sümptomiteks on rasked kognitiivsed ja psühhootilised häired, segasus, ataksia (lihaste kontrolli, tahtlike liigutuste koordineerimise puudumine nagu nt kõndimine või esemete ülesvõtmine), kraniaalnärvide talitlushäired (kraniaalnärvid saadavad elektrilisi signaale aju, näo, kaela ja keha vahel)

Vitamiini B12 – vaeguse kliinilisteks sümptomiteks on aneemia ja neuroloogilised tüsistused, nagu ataksia, paresteesia (kipitustunne kätes, jalgades või muudes kehaosades), lihasnõrkus ja reflekside vähenemine.

Raud – puuduse tulemuseks on aneemia. B12 ja folaatide puudus süvendab aneemiat.

Kaltsium ja D vitamiin – Luude hõrenemine on bariaatrilise operatsiooni sage kõrvalnähtus. Selle peamiseks põhjusek on kaltsiumi ja D-vitamiini puudus. Kaltsiumi ja D-vitamiini vaegus esineb sageli juba enne bariaatrilist operatsiooni või ilmneb väga varakult pärast kaalulangust, sagedamini pärast bypass-operatsioone.

Magneesium – Magneesiumil on kehas mitmeid funktsioone, näiteks on seda vaja süsivesikute, rasvade ja aminohapete normaalseks ainevahetuseks ja  normaalseks närvitalitluseks. Aga samuti aitab magneesium kaltsiumil imenduda ning seepärast on ka magneesiumi puuduse korral osteoporoosi risk pärast bariaatrilist operatsiooni.

Uuringute põhjal on vitamiinide ja mineraalainete defitsiitide taga peale kaalukirurgiat sageli asjaolu, et patsiendid loobuvad nende tarvitamisest aja jooksul. Ühe põhjusena tuuakse välja raviskeemide keerukust ja ebamugavust.

Sel põhjusel soovitame oma patsientidele Hollandi firma FitForMe multivitamiine, mis on spetsiaalselt kohandatud erinevat tüüpi bariaatrilise operatsiooni läbinud patsientide jaoks.

FitForMe toodete eelis tavapärase vitamiinikombinatsiooni ees on tarvitamise lihtsus, mugavus ja odavam hind. Näiteks piisab peale bypass operatsiooni 1 multivitamiinist ja 2 kaltsiumi närimistabletist päevas.
Ära jääb raua, D vitamiini ja B12 vitamiini (süstid) lisamanustamise vajadus, kuna need sisalduvad vajalikus koguses ühes multivitamiini kapslis.

NB! Võtke kaltsiumit eraldi multivitamiinist, näiteks õhtusöögi järgselt või enne magama minekut.

Nüüdsest on võimalik osta FitForMe multivitamiine ka Eestis Surgitechi epoest: https://epood.surgitech.ee/et/c/bariaatrilised-vitamiinid

Tootevalikus on nii kapslid kui näritavad tabletid eraldi Sleeve opratsiooni, Bypass operatsiooni, mini-bypass operatsiooni patsientidele.

WLS Fortemaost möödajuhtiva operatsiooni järgseks kasutamiseks (bypass operatsioon)
WLS Optimum – Mao pikisuunalise resektsiooni järgseks kasutamiseks (sleeve operatsioon)
WLS Primo – mini-bypass operatsiooni järgseks kasutamiseks.
WLS Maximum – malabsorbtiivse operatsiooni järgseks kasutamiseks (bypass kordusoperatsioon)

NB! Siiski pole olemas päris kõigile sobivat valmislahendust, kuna vitamiinide ja mineraalainete asendusravi sõltub ka patsientide vereanalüüsidest. Seetõttu tuleb eelkõige järgida haiglast antud juhiseid. Edaspidi võib asendusravi samuti muutuda vastavalt korraliste analüüside tulemustele

Allikad:

Krzizek E.-C, et al. Prevalence of Micronutrient Deficiency after Bariatric Surgery.
Obesity Facts 2021;14:197–204

Lange J. Königsrainer A. Malnutrition as a Complication of Bariatric Surgery – A Clear and Present Danger? Viscelar Medicine 2019;35:305–311

Võta Ühendust

Ja küsi rohkem informatsiooni