fbpx

Eesti riiklike toitumissoovituste järgi on päevane kaltsiumi vajadus toidust 800-900mg. Kiirel kaalulangetuse perioodil on vajadus isegi suurem, 1000-1500mg päevas. Omastatavuse poolest on soovituslik tarvitada kaltsiumit tsitraadi vormis ning korraga optimaalselt imenduv kogus on kuni 500mg.

Kaltsiumi lisandi ostmistel on oluline pöörata tähelepanu, palju on puhta kaltsiumi sisaldus ühes annuses. Ekslik on vaadata kogust, mis on kirjutatud pakendi esiküljele, sest see väljendab lisandi kogu kaalu. Näiteks Tervisepüramiidi kaltsiumtsitraadi pakendil on kirjas 950mg, kuid puhast kaltsiumit on sellest kõigest 200mg.

Millist toodet valida?

Kahjuks ei ole apteekides müügil ideaalset toodet bariaatrilisele patsiendile, mis vastaks kõikidele kriteeriumitele: tsitraadi vormis, ühe annuse kogus 400-500mg ja ilma muude lisanditeta.

Kaltsium pärast maovähendusoperatsiooniKõige ligilähedasem kriteeriumitele vastav apteegis müüdav toode on Calcitol tsitraat 2000mg , mis sisaldab puhast kaltsiumit 400mg ja selle lisandi puhul piisab kahest, kiire kaalulanguse perioodil kolmest tabletist päevas. Kuid selle toote puuduseks on lisanduv D-vitamiini kogus 50 mikrogrammi annuse kohta.
NB! Ülaltoodud toode sobib patsientidele, kelle D-vitamiini tase on normist madalam ning lisandit tuleks võtta tühja kõhuga, sel juhul on D-vitamiini omastamine madal. Sellegipoolest on oluline kontrollida D-vitamiini taset regulaarselt iga 6 kuu tagant.

Kaltsium peale maovähendusoepratsiooniInterneti vahendusel saab tellida Surgitechi veebipoest Fitforme kaltsiumilisandit, mille üks annus sisaldab 500mg puhast kaltsiumit, päevane annus on 2-3 tabletti. Ka see lisand sisaldab D-vitamiini, kuid oluliselt väiksemas koguses, 12,5 mikrogrammi ühiku kohta, seetõttu on see toode sobilik ka neile, kellel D-vitamiini tase normis.
Patsiendid on kurtnud, et Fitforme kaltsium ei ole neile olnud sobilik ning on põhjustanud ebamugavustunnet. Rõhutatud on just piparmündimaitselise lisandiga kaasuvaid probleeme. Tootjal on hiljuti valminud ka uus sidrunimaitseline pehme kapsel, mis pidi olema paremini talutav. Tellida saab seda siit

Pakendil olevat infot tuleb jälgida ka magneesiumi puhul

Magneesium pärast maovähendusoepratsiooniKa magneesiumi puhul on üks paremini imenduvatest vormidest magneesiumtsitraat. Näiteks 1300mg Tervisepüramiidi magneesiumtsitraat  sisaldab puhast magneesiumit ca 200 mg ühe kapsli kohta. Samuti on magneesiumtsitaraati müügil käsimüügiravimina pulbri kujul, näiteks Magnesium Diasporal, milles on puhast magneesiumit 400mg. Päevane soovituslik annus toidulisandina bariaatrilisele patsiendile on 200-400mg. Täpse koguse osas konsulteerige oma bariaatriaõe või toitumisspetsialistiga.
Magneesiumi võtmise puhul on oluline jälgida, kas esineb magneesiumi puuduse sümptomeid (lihaskrambid, närvilisus, unehäired).

Kui teil on magneesiumi puuduse sümptomid, siis tuleks magneesiumit võtta eraldi kaltsiumist. Kui puuduse sümptomeid ei esine, on soovitatav võtta kaltsiumit ja magneesiumit koos, sest magneesium toetab kaltsiumi imendumist.

Soovituslik vitamiinide võtmise graafik:

*vajadusel, kiire kaalulanguse perioodil
PS! Kogused on toodud eelpool soovitatud kapslite kohta.

Juhul, kui teile on määratud täiendavad lisandid, konsulteerige toitumisspetsialisti või bariaatriaõega, kuhu seda vitamiinide asendusravi skeemis tuleks paigutada.