fbpx

Merlini suhe oma suurekaalulise kehaga

Minu ja mu suurekaalulise keha sõprus on olnud aastaid kaootiline – stressirohkel ajal ma pigem ei söönud, õnnelikumal perioodil oli ka toitumine paigas. Sellest tingitult olen terve elu oma kehaga kord sõbralikumas ja siis vähem sõbralikus suhetes olnud, kord rohkemate lisakilode ja siis jälle vähemate lisakilodega maadeldes.

Viimasel keerulisemal perioodil eraelus sõin sootuks väga vähe ning keha läks stressi, hoides kinni igast suutäiest, mida tarbisin. Võtsin kahe kuuga juurde suisa 25 kg ning nendele lisandusid mõne aastaga veel mitmed kilod.

Proovisin hulgaliselt erinevaid dieete ja toitumiskavasid, kuid sobivat, püsivat tulemust need ei andnud, pigem lisakilosid ja pettumist.

Foto: Merlini erakogu

Aeg võtta vastutus ja astuda samm muutuste teel

Ühel pühapäeva hommikul nägin saadet, kus vestlesid dr Ilmar Kaur kaalukirurgia keskusest ühe oma patsiendiga. Olin maovähendusoperatsiooni suunas mõtteid mõlgutanud, kuid arvasin ikka, et pole piisavalt suures kaalus. Ei olnud mul ka kaasuvaid haiguseid, ehk vaid pisut kõrgem vererõhk, kuid kindlasti mitte piisav, et tervisekassa mind operatsioonile saatnuks, nii see mõte küpses. Kuni pidin kevadiselt kaitseväe õppuselt, milles aktiivselt korrapäraselt senini olin osalenud, tervislikel põhjustel varem lahkuma – ma lihtsalt ei jaksanud sammu pidada.

Kui mõtlen praegu tagasi ülekaalulise elule, valmistasid raskust ka elementaarsed igapäevategevused, nagu näiteks trepist üles kõndimine toidukottidega. Tol kaitseväe õppusel metsas, varustus seljas, joostes, sain aru, et muutus peab tulema nüüd. See oligi häirekell, mis kõlavalt kõrvus helisema hakkas.

Foto: Merlini erakogu

Teekond maovähendusoperatsioonini

Oma muutuste teed alustasin 2023. aasta aprillis 109-kiloselt.

Kaalukirurgia Keskuse kasuks otsustasingi dr Kauri sooja ja siira oleku pärast, mis toona teleekraanilt läbi kumas. Lisaks kasvatas usaldust fakt, et ta on ainus kirurg Eestis, kes on keskendunud just vaid maovähendusoperatsioonidele ning teeb neid lõikuseid rohkem kui keegi teine. Patsientide tagasisided kliiniku kodulehel toetasid mu otsust, kuna seal jagus vaid positiivseid kiitvaid sõnumeid kogu personalile. Otsustasin samuti sammu maovähendusoperatsiooni poole astuda, pannes kaalukausile operatsiooni maksumuse ning oma tervise ja tuleviku, et jaksaksin olla pikalt energiline ema oma ägedale tütrele.

Minu pikk ja põhjalik esmakohtumine dr Kauriga vaid kinnitas tehtud otsust. Ta on professionaalne, toetav ja soe kirurg. Rääkisime kogu eelseisva teekonna läbi ja juba kuu aja pärast olin kliinikus maovähendusoperatsioonil. Kliinikus selgus, et kogu Kaalukirurgia Keskuse meeskond on just sama soojad ja positiivsed kui nende ülemkirurg.

Teekond kergema minani

Operatsioonipäev läks kiiresti ja lihtsalt – kõik räägiti läbi, selgitati. Suhtlesin nii oma kirurgi, toitumisterapeudi kui bariaatriaõega – kõik, mis ees seisis, oli põnev ja tehtav. Mulle anti selge info selle kohta, mis hakkab toimuma pärast operatsiooni ja kuidas võiks kulgeda minu uus elu. Tundsin, et olen hoitud!

Operatsioonist taastusin kiiresti, juba päev pärast operatsiooni sõitsin koju uue toitumisega harjuma. Õnneks antakse kliinikust kaasa kõik juhised, menüüd ja tugi ning sellest tingitult hakkas ka kaal kiiresti langema. Esimesel nädalal kadus 5 kg ja enesetunne muutus järjest paremaks. Jälgisin toitumisnõustaja juhiseid ja õppisin oma keha kuulates toiduga katsetamist, olgugi et kogused olid väikesed, nautisin, mida sõin. Muutusin järjest aktiivsemaks, käisin jalutamas ning kilod muudkui pudenesid.

Tasapisi, kuid kindlalt langes kaal, tekkisid uued lemmikud toidulaual ning alustasin trennis käimisega. See kujunes huvitavaks, sest suutsin, jaksasin ja tahtsin end rohkem ja rohkem liigutada. Riided mahtusid mugavamalt selga. Enesetunne muutus päev-päevalt paremaks. Ma olin õnnelikum. Kaks kuud peale maovähendusoperatsiooni olid mu näitajad sedavõrd head, et ei pidanud võtma enam igapäevaseid vererõhuravimeid.

Praegu on minu maovähendusoperatsioonist möödunud 6 kuud. Olen kaotanud 30 kg ning vööümbermõõt on vähenenud 30 cm. Varasema XL-suuruses riiete asemel kannan riideid M-suuruses. Toitun teadlikumalt, regulaarselt ja tervislikumalt. Olen aktiivne ning teen trenni. Ma elan täiel rinnal!

Foto: Merlini erakogu

Ka Sinul on võimalus muuta oma elu. Kergem keha – kergem elu!

Ma tõesti soovitan ülekaalus inimestel mõelda, millist elu nad elada soovivad! Kergem keha on ka kergem elu. Kui panete kaalukausile oma tervise ja tuleviku versus praeguse elustiili, siis mis on tähtsam? Kui oled katsetanud erinevaid kaalualandamise meetodeid, kuid need lõppevad ikka liiga vara, tulemust saavutamata ning jo-jona tagasi põrgates, siis soovitan vähemalt proovida konsultatsiooni kaalukirurgia keskuses. Kui sealt ei tule enda jaoks kohe otsust maovähendusoperatsiooni kasuks, siis ehk jääb väike mõte mõlkuma ajaks, mil keha ja vaim on valmis muutuseks.

Aitäh, Kaalukirurgia Keskuse meeskond.

Merlin