fbpx

Paljud maovähendusoperatsiooni kaaluvad või selle läbinud inimesed soovivad teada, kas alkohol peale maovähendusoperatsiooni on lubatud või mitte?  Lühike vastus sellele on, et pigem mitte või kui, siis väga tagasihoidlikult. Toome siin ära peamised põhjused, miks peab alkoholiga peale maovähendust olema ettevaatlik:

Alkoholi mõju tekib kiiremini ja see on intensiivsem kui enne operatsiooni.

Kuna suurem osa alkoholi imendumisest toimub peensooles, kuhu operatsiooni järgselt satub alkohol senisest palju kiiremini, hõlbustub ka selle imendumine vereringesse. Võrreldes operatsiooni eelse ajaga tekib sama alkoholikoguse tarbimisel joove palju väiksemast kogusest ja püsib kauem.

Maost möödajuhtiv operatsioon tõstab alkoholismi riski

Uuringud näitavad, et maost möödajuhtiv ehk gastric bypass operatsioon muudab patsiendid alkoholi suhtes tundlikumaks ja selle operatsiooni läbinud patsientidel on suurem risk alkoholismi tekkeks. Riskifaktoriks on eelnev alkoholi tarvitamine, suitsetamine, noor iga ja meessugu. Seetõttu võiks noorte meeste puhul kaaluda maost möödajuhtiva operatsiooni asemel sleeve operatsiooni, mille puhul pole kõrgemat alkoholismi riski näidatud. Alkoholi kuritarvitamine võib peale operatsiooni tekkida ka naistel ja neil, keda alkohol varem ükskõikseks jättis. Kõige ohtlikum on aeg 2-3 aastat peale operatsiooni.

Sõltuvuse ülekandumine

Emotsionaalne söömine ja toidusõltuvus viivad rasvumiseni. Peale operatsiooni, kui toidu stressi, ärevust või depressiooni maandav toime on muutunud või sootuks kadunud, võib tekkida vajadus otsida „abi“ mujalt. Asenduseks võib olla alkohol, narkootikumid k.a. tugevad valuvaigistid, hasartmängud, ostlemine jne.

Liigsed kalorid

Alkohol sisaldab palju kaloreid, kuid mitte vajalikke toitaineid ja joomine töötab vastu kaalulangetamise eesmärkidele. Näiteks sisaldab klaas veini kaks korda rohkem kaloreid kui klaas limonaadi. Alkohol on üheks kaalu taastõusu põhjuseks peale maovähendusoperatsioone.

Kui siiski otsustate alkoholi tarbida, siis:

      • Ärge tehke seda kiire kaalukaotuse perioodil, ehk esimese 6 kuu jooksul peale maovähendusoperatsiooni, kuna see võib tekitada toksilisi reaktsioone ja kahjustada maksa.
      • Kui proovite alkoholi esimest korda peale operatsiooni, siis tehke seda kodus, et aru saada kui palju on turvaline juua enne kui joove tekib ja kui kaua see kestab.
      • Alustage väikese kogusega. Vältige kanget alkoholi ja gaasi sisaldavaid jooke. Gaseeritud ja suhkrut sisaldavad joogid võivad peale maovähendusoperatsiooni tekitada puhitusi, kõhulahtisust, dumpingut  ja muidu halba enesetunnet.
      • Ära joo alkoholi tühja kõhu peale, vaid koos söögiga.
      • Võta korrektselt soovitatud vitamiine, alkohol vähendab mõnede vitamiinide imendumist.
      • Kui leiad end joomas alkoholi regulaarselt maandamaks emotsionaalset stressi, siis otsi abi, kuna alkoholisõltuvuse risk peale operatsiooni on tõenäolisem kui muidu.
      • Ära kunagi istu autorooli, kui oled tarbinud kasvõi väga väikse koguse alkoholi! Peale operatsiooni tõuseb alkoholi kontsentratsioon veres kiiresti ja väiksema tarbitud koguse järgselt kui enne operatsiooni, samuti püsib alkohol veres kauem. Praktikas võib see tähendada juhtimisõigusest ilma jäämist või liiklusõnnetuse põhjustamist varasemas elus „süütu“ alkoholikoguse pruukimise järgselt.

Kokkuvõttes võib öelda, et alkohol peale maovähendusoperatsiooni ei ole soovitatav. Kui seda tarbida, siis ettevaatlikult ja harva.