fbpx

Toitumine peale maovähendusoperatsiooni peab olema mitmekülgne ja valgurikas. Hirmud, et peale operatsiooni enam kunagi normaalset süüa ei saa on alusetud. Midagi ei ole täiesti keelatud. Kõike võib ja saab endiselt süüa või aeg ajalt proovida, ehkki magusa ja rasvase osas peab olema valvas.

Alkoholi võib ettevaatlikult tarbida mitte varem kui 6 kuud peale operatsiooni, kuid peab arvestama, et joove tekib kiiremini ja väiksemast alkoholi kogusest ning püsib kauem.

Gaseeritud joogid tavaliselt ei sobi, sest need võivad põhjustada ebameeldivat tunnet.

Toidu kogused on väga väikesed ainult vahetult pärast operatsiooni. Pärast esimest kuud toidukogused kasvavad järk-järgult. Operatsiooni eesmärk on muuta toitumisharjumusi ja toidueelistusi, vaid nii on võimalik saavutada püsiv kaalulangus. Uute harjumuste omandamisel on kriitilise tähtsusega esimesed 18-24 kuud.

Operatsioonijärgne aeg on jagatud 3 perioodiks. Üldistest põhimõtetest on kõige enam erinevusi just esimese kuu jooksul.

Iga perioodi pikkus varieerub olenevalt patsiendi individuaalsetest omapäradest. Tüüpiliselt kestab esimene faas 2 nädalat. Teine faas järgmised 2 nädalat. Kolmas faas algab viiendast nädalast peale operatsiooni

Esimene periood: Vedelikud ja püreed

Esimene perioodi algul ehk vahetult peale operatsiooni saab tarbida vedelikke: vesi, gaseerimata maitsestatud vesi, suhkruta tee, veega lahjendatud mahlad, valke sisaldavad joogid. Korraga saab juua vaid väga väikeseid koguseid (mitte rohkem kui 30 ml korraga). Enne uue vedeliku koguse joomist oodata 5-10 minutit. Väikeste koguste joomine on vajalik uue väikese mao väljavenitamise ja klambrijoone rebenemise vältimiseks. Aja jooksul muutub vedelike tarbimine kergemaks.

Kui vedelike tarbimisega probleeme ei ole võib hakata proovima püreestatud toite.
Need on toidud, mis on keedetud pehmeks ja seejärel püreestatud nn
beebitoidud nagu puuvilja ja juurvilja püreed. Fookus proteiinil – kana ja kala liha, rohelised oad, muna, kodujuust – kõik korralikult püreestatud. Vajadusel tarbida lisaks valgupulbreid või jooke. Korraga söödav kogus ca 3 supilusikatäit.

Teine periood – Pehmed toidud

Kui operatsioonist on möödunud 2 nädalat ja püreestatud toitude söömisel probleeme ei esine saab hakata tarbima pehmeid toite.
Piisavalt pehmed toidud on õrnad, kahvliga taldrikul purustatavad ja kergesti peeneks mälutavad. Püreestada pole enam tarvis, kuid suuri tükke alla neelata ei tohi! Raskesti näritavaid ja mälutavaid toite peaks endiselt vältima. Süüa tuleb aeglaselt ja kogu toit põhjalikult läbi mäluda, üks söögikord peaks kestma 20-30 minutit.
Korraga võib süüa ca 60 ml korraga 3-5 korda päevas.

Kolmas periood – Tavatoit

Kui operatsioonist on möödunud vähemalt kuu ja pehme toidu söömisel probleeme ei esine, siis on võimalik tagasi pöörduda harjumuspärase menüü juurde. Menüüvalikus võiks olla üha enam tahkeid, kuid siiski kergesti näritavaid toite. Toit peab olema valgurikas, sisaldama piisavalt süsivesikuid ja väga mõõdukalt rasvu. Loobuda tuleks maiustustest, magusatest jookidest ja alkoholist. Oluline on süüa piisav kogus valku. Kuna toidu kogus on väike, on oluline saada toiduga kõigepealt piisavalt palju valke ning alles siis teisi toitaineid.

Maovähendusoperatsiooni järgselt tuleb tavatoidule lisaks tarbida kindlasti
ka vitamiine ja mineraalaineid.

Kaalukirurgia Keskuse patsiente nõustavad bariaatriaõde Teija Toivari ja toitumisterapeut Jaanika Tapver

Operatsioonieelse konsultatsiooni jooksul saab patsient operatsiooni eelsed toitumissoovitused ja toitumist ning eluviisi puudutavad juhised operatsioonijärgseks perioodiks. Lisaks selgitame patsiendile operatsioonijärgse toitumise iseärasusi, vitamiinide ja mineraalide asendusravi vajalikkust ja anname soovitused kehaliseks aktiivsuseks peale operatsiooni.

Patsient kohtub teda nõustanud toitumisspetsialistiga veel 2, 6, 12 ja 24 kuud peale operatsiooni.

Tagasi