fbpx

Olge valmis meeleolu kõikumiseks ja muutusteks. Kiire kaalulangus mõjutab organismi  mees- ja naissuguhormoonide (testosteroon, progesteroon, östrogeen) ning kilpnäärme hormooni tasakaalu.

Kilpnäärme hormooni taseme tõus peale kaalukirurgiat on tervitatav, see kiirendab ainevahetust ja kaalulangust muutes Teid aktiivsemaks ja energilisemaks. Suguhormoonide vahekorra muutus kiire kaalulanguse perioodil võib aga põhjustada erinevaid keerulisi meeleseisundeid ja negatiivseid emotsioone nagu masendus, viha, lootusetus ja kahetsus, seda eriti esimesel aastal. Oma osa on ebareaalsetel ootustel, oodatust väiksemal või aeglasemal kaalulangusel ning tekkival rippuval nahal.

Sotsiaalsed olukorrad võivad tekitada ebamugavustunnet, kuna varasemalt harjumuspärane söömine ja joomine pole võimalik ning samas ei soovi te kõiki kohalviibijaid  teavitada läbitehtud operatsioonist. Ülekaalulistel inimestel (sh kaalukirurgia patsientidel) esineb keskmisest enam varem diagnoosimata ja ravimata psüühikahäireid (ärevus, depressioon, söömishäired), mis võivad pärast operatsiooni süveneda. Asjakohase psühholoogilise ja psühhiaatrilise abiga on need reeglina seljatatavad ja mööduvad. Suhted perekonna ja sõpradega võivad muutuda, sest nad ei ole harjunud nn uue Teiega. Mõnel juhul parandavad muudatused kehakuvandis ning enesehinnangus patsiendi seksuaalelu ja suurendavad suhtes lähedustunnet. Samas võib Teie suhte teine osapool end muutustest ohustatuna tunda.

Stress, mure, ärevus, tüdimus ja masendus mõjutavad meie söömiskäitumist, ehki me ei pruugi seda alati teadvustada.

Oluline!  Kui leiate end peale operatsiooni söömas hoolimata sellest, et kõht on täis ja näljatunnet pole või sööte teadlikult närvipinge maandamiseks, siis soovitame konsulteerida oma kirurgi, toitumisnõustaja või pädeva psühholoogiga. Need olukorrad on tavaliselt edukalt lahendatavad. 

Eelnevat  teades, iseennast ja oma lähedasi ette hoiatades ning vajadusel abi küsides on võimalik muutustega hõlpsamini hakkama saada.  Koos kaalu stabiliseerumisega 1-2 aastat peale operatsiooni saabub õnneks ka hormonaalne ja emotsionaalne tasakaal.

On hea teada, et paljud patsiendid ei kurda mitte kunagi emotsionaalse tasakaalutuse üle ning kogevad kiire muutumise perioodil valdavalt positiivseid tundeid ja meeleolu.