fbpx

Kas sotsiaalne söömine peale maovähendusoperatsiooni on võimalik?

Söömine peale maovähendusoperatsiooni on oluline küsimus kõigi jaoks, kes on hiljuti läbinud maost möödajuhtiva operatsiooni või mao pikisuunalise resektsiooni (sleeve operatsiooni). Söömine on alati olnud meie kultuuri osa ja see on oluline nii vaimsest, füüsilisest kui ka emotsionaalsest küljest. Me tähistame süües olulisi sündmusi, veedame sõpradega ühise toidulaua ümber aega, väljendame toidueelistuste kaudu oma identiteeti, püüame toiduga negatiivseid emotsioone leevendada, valime toitu vastavalt oma ideoloogilistele põhimõtetele jpm. Käesolevas artiklis võtame vaatluse alla söömise pärast maovähendusoperatsiooni eelkõige sotsiaalsest küljest – näiteks koos sugulaste, sõprade või tuttavatega restoranis või kohvikus.

Millised muutused maovähendusoperatsioon kaasa toob?

Maovähendusoperatsioon toob kaasa olulised elustiilimuutused, millest esimesena ilmnevad muutused söömise ja toitumisharjumuste juures. Maovähendusoperatsioon muudab mao mitu korda väiksemaks, mis tähendab, et patsient vajab pärast lõikust tunduvalt väiksemaid portsjoneid. Samuti ei sobi väiksele maole väga rasvane ega kõhus raskustunnet tekitav toit. Et meeldivas seltskonnas kipume sageli sööma rohkem ja ennastunustavamalt kui üksi olles, vajab koos sugulaste ja sõpradega väljas einestamine maovähendusoperatsiooni järel eraldi tähelepanu.

Kuidas valida söögikohta?

Pärast maovähendusoperatsiooni välja sööma minnes tutvuge kõigepealt menüüga restorani kodulehel või ühismeedias. Vaadake menüü sellise pilguga üle, millised toidud teile sealt sobida võiks. Pärast maovähenduslõikust piisab õhtusöögiks ka ühest proteiinirikkast eelroast. Samuti sobib toit, millest ülejäänu saab hiljem kerge vaevaga kaasa lasta pakkida. Ideaalne on ka restoran, mille menüü võimaldab kombineerida endale sobiva eine näiteks nii, et saate kartulid asendada salati või riisi asendada juurviljadega. Võtke selliseid võimalusi arvesse juba menüüga tutvudes ja eelistage söögikohti, kus pakutakse ka väikseid portsjoneid või arvestatakse teie individuaalsete vajadustega.

Milliseid toite eelistada?

Oluline on, et toituksite tasakaalustatult ja igas eines oleks esindatud valgud, kiudained ja tervislikud rasvhapped. Pärast maovähendusoperatsiooni sobivad suurepäraselt lahjad proteiiniallikad, näiteks tofu, muna, mereannid, grillitud kana või küpsetatud kala. Toidu kõrvale on hea valida värske salat või aurutatud juurviljad. Paluge salat ja salatikaste eraldi serveerida: nii saate tarvitatava salatikastme kogust ise kontrollida. Kastmetena on soovitatav valida salsa, äädikas või sinep. Eelistage tomatikastet koorekastmele.

Milliseid toite on targem vältida?

Peale maovähendusoperatsiooni ei ole midagi täielikult keelatud, kõike võib ja saab süüa, aga et tagada ootuspärane operatsiooni järgne kaalulangus ja hiljem selle säilitamine peaks tegema teadlikult tarku valikuid. 

Vältige rafineeritud ja paneeritud lihatooteid ning kooreseid kaloririkkaid kastmeid. Eelistage juurvilju tärklist sisaldavatele toiduainetele. Ärge tarvitage gaseeritud ja suure suhkrusisaldusega jooke – limonaade, mahlu, spordijooke, jääteed ega alkoholi. Kartulikrõpsud, maisikrõpsud ja teised taolised snäkid on toidud, mis võivad panna teid õigelt teelt libastuma, seega püüdke nende asemel eelistada lahjasid valguallikaid.

Kuidas süüa?

Pärast maovähenduslõikust peate jälgima spetsiaalset dieeti, mille jooksul tarbite esimese paari nädala jooksul vaid vedelaid toite ning seejärel lähete kolmandal ja neljandal nädalal üle pehmele toidule. Aja jooksul saate taas süüa ja seedida eri tekstuuri ja koostisega toite. 

Nii et tegelikult ei ole elu pärast maovähendusoperatsiooni väga palju muutunud ja peagi saate süüa peaaegu kõike. 

Peate järgima vaid kolme olulist reeglit 

– Süüa tuleb väiksemaid koguseid, võimalikult aeglaselt ja mäluda hoolikalt. 

– Kui viibite peol, siis leidke koht, mis on toidulauast kaugemal, et te end sööma ei unustaks. Samuti vaadelge sel juhul toidulauda hoolikalt enne, kui oma valiku langetate, kuna saate süüa vähe, siis tehke läbimõeldud toiduvalik. 

– Kui tunnete täiskõhutunnet, lõpetage koheselt söömine.

Söömine pärast maovähendusoperatsiooni: 7 soovitust

  • Eelistage restorani, kus saate oma eine ise kombineerida

Tutvuge eelnevalt toidukoha menüüga ja eelistage restorani, kus leidub meelepärane eelroog või on võimalik oma portsjon sobivatest komponentidest ise kokku panna.

  • Jooge vett

Lonksake vett restorani teel olles ja ka oma toitu oodates. Nii ei aja te janu näljatundega segamini, pealegi ei tohiks juua koos toiduga, kuna magu on niigi väike.

  • Proteiin on prioriteet

Eelistage muna või kana, loomaliha ja kala, mis on grillitud, aurutatud, röstitud, küpsetatud või keedetud ning sööge proteiiniallikas ära esimesena.

  • Tellige esimesena

Kui kuulete, mida teised tellivad, võib olla raske oma esialgsele plaanile kindlaks jääda. Seega esitage oma tellimus esimesena.

  • Ärge võrrelge oma portsjoni suurust teistega

Ei ole mõtet analüüsida, kui palju teised söövad, sest teie magu on pärast maovähendusoperatsiooni 60–80% väiksem kui teie kaaslaste maod.

  • Laske ülejäänud portsjon koju kaasa pakkida

Kui tellite täisportsjoni, jääb teil ilmselt palju toitu söömata – laske see kaasa pakkida ja sööge järgmise päeva lõunaks.

  • Ärge unustage, et seltskond on olulisem kui söömine

Nautige seltskonda ja ajage kaaslastega juttu – mida rohkem te räägite, seda aeglasemalt te einestate.

Esimestel kuudel peale maovähendusoperatsiooni vajab söömine ja toidu valimine rohkem tähelepanu. Peagi saavad aga uued tervislikud söömisharjumused teie igapäevaelu lahutamatuks osaks. Uued toitumisharjumused toovad aga omakorda kaasa märkimisväärse kaalukaotuse, rohkem liikumist ja parema enesetunde. Iga väikene õige samm peale maovähendusoperatsiooni on osa põnevast teekonnast parema tervise suunas!