fbpx

Paljud patsiendid ootavad operatsioonilt söögi- ja magusaisu vähenemist. Sellegipoolest kogevad osad neist juba mõne kuu möödudes pidevat näljatunnet ja/või magusaisu. Selles postituses toon välja igapäeva töös nähtud kolm kõige sagedamini esinevat põhjust, miks see nii läheb.

1. Toit ei ole makrotoitainete poolest tasakaalus.

Järgnevalt toon mõned toidukordade näited, mis ei ole tasakaalus:

  • Kui ühel toidukorral süüa ainult kana köögiviljadega, ei ole selles piisavalt süsivesikuid. Süsivesikud on esmaseks energiaallikaks ja nende puudumisel võib tekkida mõni aeg pärast söömist vajadus kiirete süsivesikute, nt. magusa järele. Soovitatav on seda tüüpi toitudele lisada kartulit, bataati, kaunvilju (mis on nii valgu- kui süsivesikute allikas), tatart või süüa toidu kõrvale leiba.
  • Kui keeta putru vee või pooleks piimaga ning lisada ainult marju, jääb puudu valkudest ja rasvadest. Kuigi teraviljad sisaldavad valke, ei ole neis kõike vajalikke aminohappeid. Lisaks vähendab iga valguvaene toidukord võimalust täis saada päevane minimaalne valgu kogus. Selline toit seedib kiiresti ja kõht läheb rutem tühjaks. Soovitatav on lisada pudrule muna, kodujuustu, kohupiima, seemneid, pähkleid või muud sobivat valku. Samuti võib soovi korral lisada valgupulbrit. Seemneid ja pähkleid mitte süüa esimesel kuul pärast operatsiooni.
  • Kui vahepalaks on ainult puuvili, saate toidukorrast süsivesikuid ja kiudaineid, kuid puuduvad valgud ja rasvad. Ainult puuvilja söömine kõigutab veresuhkru taset ja võib tekitada varsti pärast söömist näljatunnet või magusaisu. Lisage puuviljale kas kohupiima, maitsestamata jogurtit või pähkleid. Nii püsib kõht kauem täis ja aitab ennetada magusaisu teket. Samuti aitab see kaasa päevase valgukoguse täitumisele.

Kui magusaisu või näljatunne tulevad sageli esile, on soovitatav vaadata üle, kas igal toidukorral on menüüs piisavalt valke ja kiudaineid ning veidi süsivesikuid. Samuti võiks mõnel korral päevas süüa taimseid rasvu (seemned, pähklid, avokaado, oliivid ja neist valmistatud õlid). Vajalik on süüa kala või mereande 2-3x nädalas, et tagada piisavad oomega-3 rasvhapete varud. Kui te kala ei söö, konsulteerige bariaatriaõe või toitumisspetsialistiga oomega-3 lisandi osas.

2. Ebapiisav toiduenergia

Kui 3-4 kuud pärast operatsiooni on päevane kaloraaž 500-700 kcal, on näljatunne vajalik märguanne, et organism vajab rohkem toitu. Tavaliselt kipub päevane kaloraaž jääma liiga madalaks järgmistel põhjustel: ühe toidukorra kogused on väikesed, päeva jooksul on vähe toidukordi või toidukorrad on energiavaesed. Toiduportsjoni suurust ei saa muuta, kui söödud koguse järgselt tekib täiskõhutunne. Küll aga saab vajadusel suurendada toidukordade arvu ja muuta toidukorrad toitaine tihedamaks.

Toiduenergiast võib jääda puudu ka juhul, kui füüsiline koormus on suur, aga toidust saadav energia hulk madal. Seetõttu tuleb arvestada füüsilise koormuse planeerimisel, et selleks jätkuks piisavalt energiat.

3. Pikad söögikordade vahed

Soovitatav on süüa 3 põhitoidukorda ja 1-2 vahepala päevas. Kui mõne toidukorra vahe venib liiga pikaks või jääb üldse vahele, võib tulemuseks olla õhtusöögijärgne näljatunne või soov millegi hea järele. Kui olete päeva jooksul vähe söönud, siis eelistage õhtul juhuslikule näksimisele tasakaalus toidukorda. Näiteks kreeka jogurt marjade või puuviljadega. Kindlasti ei soovita kangelaslikult kannatada tühja kõhtu kuni magamaminekuni, mil saabub tõehetk – tühja kõhuga magada ei saa ning siis on söömine möödapääsmatu. Pigem tehke teadlik täiendav toidukord, kuid mitte hiljem kui 2 tundi enne magamaminekut.