Kaalukirurgia on tõhusaim meetod rasvumise raviks - Kaalukirurgia Keskus

Rasvumise ravi on keeruline. Kaalukirurgia on tänapäeval kõige tulemuslikum meetod rasvumise ravis, mis võimaldab saavutatud kaalulangust ka püsivalt hoida.

Rasvunud patsientide jaoks (KMI üle 30) ei pruugi treenimine ja kindla dieedi jälgimine olla piisavad vahendid ning märkimisväärselt efektiivsem ja pikaajalisema mõjuga lahendus on maovähendusoperatsioon. Kaalukirgurgia valinud patsiendid kaotavad  enam kaalu ning tervislikuma kaalu säilitamine on nende jaoks ka lihtsam.

Paljud arstid rõhutavad kaalukirurgiaga seotult, et kuna treenimise ja kindla dieedi kaudu kaalukaotus on raske, siis tasub kindlasti alternatiivina kaaluda ka maovähendusoperatsiooni, sest rasvumine ja sellega seotud terviseprobleemid on äärmiselt tõsised.

Et kirurgiline ravi õnnestuks, peavad olema täidetud neli olulist tingimust:  õiged näidustused operatsiooniks, motiveeritud patsient, realistlikud ootused ning hea kirurg.

Kirurgiline rasvuise ravi sobib eelkõige neile, kes seda ise soovivad ning kelle tervist ja enesetunnet paari üksiku kilo kaotamine paremaks ei muuda.

Küsitlesime hiljuti  patsiente, kes läbisid bariaatrilise lõikuse Eestis viis aastat tagasi: 97% nendest on tulemusega rahul ning oleks valmis tegema sama otsuse uuesti.

Kaalukirurgia ei kuulu iluoperatsioonide hulka. Kaalukirurgia peamine eesmärk on inimese elukvaliteedi ja tervise parandamine ning eluea pikendamine.

Kui patsiendi peamised ootused on haigustest vabanemine, elukvaliteedi paranemine ning tervena elatud eluea pikenemine, ollakse rasvumise kirurgilise ravi tulemusega tõenäoliselt väga rahul.

Kõige olulisemad faktid maovähendusoperatsioonide kohta

  • Peamiselt ravitakse kirurgiliselt patsiente, kelle kehamassiindeks on üle 35kg/m2. Rasvumisega kaasuvate haiguste korral kehamassiindeksiga üle 30 kg/m2.
  • Pikaajaliste uuringute tulemusena on selgunud, et mitte-kirurgiliste meetoditega (dieet, füüsiline aktiivsus, elustiil, nõustamine) on võimalik rasvumise korral kaotada kehakaalust umbes 5%, kirurgilise raviga ca 25%-30%.
  • Kaalukirurgia ehk maovähenduskirurgia tagab suure kaalukaotuse ning selle tulemusena kaovad või leevenduvad enam, kui 40 rasvumisega otseselt seostatud haigust. Rasvumise kirurgilise ravi  tulemusel kaovad või vähenevad (2. tüüpi diabeet, uneapnoe, kõrgvererõhutõbi, kõrge kolesterool, südamepuudulikkus, liigesehaigused, polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS  jne). Neil patsientidel, kel operatsiooni ajal neid haiguseid ei ole, langeb risk neisse haigestuda tulevikus. Maost möödajuhtiv operatsioon aitab vabaneda ka kõrvetistest, mis tihti ülekaaluga kaasnevad.
  • Maovähendusoperatsioon vähendab enneagse surma tõenäosust 30-40%.  Täiskasvanute, kelle KMI on 40-44,9, eluiga võib lüheneda nende ülekaalisuse tõttu kuni 6,5 aastat; täiskasvanute, kelle KMI on 55-59,9, eluiga võib lüheneda lausa 13,7 aastat.
  • Tänapäevane kirurgia on turvaline. Tõenäosus surra operatiooni komplikatsioonide tulemusena on 0,1% ehk vähem, kui üks patsient tuhandest, mis on võrreldav pimesoole või sapikivide operatsiooniga. ja tõsiste komplikatsioonide tõenäosus on umbes 1,5%.

Kokkuvõtteks, kaalukirurgia on tõhus ja turvaline rasvumise ravi, mis võib märkimisväärselt parandada elukvaliteeti ja pikendada eluiga!