fbpx

Miks kaal tõuseb? 

Tõenäoliselt on paljud inimesed keskeas märganud, et aastate lisandudes tõuseb kehakaal kergesti. Seda  ka siis, kui toidukogused on jäänud endiseks ning treeningkoormus pole vähenenud. Olenemata sellest, et eluviisi pole muudetud ebatervislikumaks, on kaal hakanud sihikindlalt tõusma. Rootsi teadlased leidsid 16 aastat kestnud uuringus peamise põhjuse, miks kaal tõuseb koos inimese vanusega.

Ülemaailmse rasvumisepideemia tõttu on teadlaste jaoks oluline mõista, kuidas  inimkeha reguleerib ladustunud rasvkoemassi ning miks kehakaalu vanemaks saades  on raskem säilitada  või alandada.

Rootsi teadlased uurisid, kuidas kehas rasvarakkude ainevahetus (võime lipiide säilitada ja eemaldada) aastate jooksul muutub ning milline on selle seos  muutustega kehakaalus pikaajaliselt.

Teadustöös “Adipose lipid turnover and long-term changes in body weight”, uurisid teadlased 54 mehe ja naise rasvarakke kuni 16 aasta jooksul. Selgus, et olenemata sellest, kas uuringus osalejad võtsid selle aja jooksul kaalus juurde või nende kehakaal alanes, aeglustus kõigil aastate jooksul rasvkoe rasvarakkude ainevahetus. Artikkel avaldati ajakirjas “Nature Medicine”.

Nendel, kes ei kompenseerinud ainevahetuse aeglustumist päevas söödud kilokalorite vähendamisega, tõusis  kehakaal keskmiselt 20%. 

Teadlased uurisid  rasvarakkude ainevahetust  ka 41 naisel, kes olid läbinud  bariaatrilise operatsiooni  kehakaalu vähendamiseks. Sooviti teada, kuidas õnnestub operatsiooni tulemusel langetatud kaalu  säilitamine neli kuni seitse aastat pärast operatsiooni. 

Uuringust selgus, et bariaatrilise operatsiooniga saavutatud kaalulanguse pikaajalised tulemused paranesid, kui patsiendid peale operatsiooni kombineerisid uut toitumist   füüsilise aktiivsuse tõstmisega. Füüsilise aktiivsuse roll kehakaalu languses, säilitamises ja ainevahetuse kiirendamises on leidnud kinnitust ka varasemates teadustöödes.

 5 põhjust, miks keskeas kehakaal tõuseb:

  1. Madalam ainevahetuse kiirus.  Keha ainevahetus aeglustub nii meestel, kui naistel loomulike protsesside käigus vanuse lisandudes ning keha  energiavajadus väheneb.  Kulutades vähem kaloreid (energiat), toiduenergia pideva liigtarbimise puhul suureneb keha rasvamass, tekib ülekaal ja rasvumine. See on omakorda  riskiteguriks paljude haiguste puhul. Keha ainevahetust on võimalik kiirendada lisades regulaarseid treeninguid ja tõstes füüsilist koormust. Vanemaks saades peaks oma senist toidu tarbimist vähendama ligikaudu 20%, et vältida kaalutõusu.
  2. Hormonaalsed muutused. Naiste puhul jätkub hormonaalne tasakaalutus menopausi  ajal, mil östrogeeni tase langeb drastiliselt. Keha reageerib rasva hoidmisega,  et see võiks rasvarakkudest östrogeeni ammutada. Hormonaalsete muutuste  tõttu koguneb rasvkude peamiselt kõhupiirkonda. Meeste jaoks põhjustab “õllekõhu” kasvu testosterooni taseme langus.
  3. Vähem lihasmassi. Keha lihasmass hakkab kahanema alates 30. eluaastast, põhjustades kehakaalu tõusu. Lihased põletavad rohkem kaloreid ja hoiavad keha saledamana. Väiksema lihasmassi puhul kulutab keha kaloreid vähem ning kalorite ülejääk salvestub rasvana.
  4. Istuv eluviis. Paljudel meestel ja naistel on keskeas enamasti istuv eluviis. See aeglustab veelgi juba vähenevat ainevahetuse kiirust. Istuv eluviis soodustab ka mitemete liigesvalude teket. Valutavate liigeste tõttu väheneb omakorda soov liikuda.
  5. Stress. Tööstress, olmemured või pinged tuleviku pärast. Elu tugeva pinge all  tähendab, et keha kipub olema pidevas stressis. Stressihormoon kortisool saadab ajule sõnumeid, et stressi vastu võitlemiseks on vaja kehal ladustada kütust. Nii võite kergesti ja märkamatult süüa rohkem. Üleliigseid kaloreid hoiab keha taas peamiselt kõhurasvana.