fbpx

Kaalu kaotamine, vererõhu alandamine ja veresuhkru taseme kontrollimine on alati olnud tervise seisukohalt oluline.  COVID-19  raskelt põdemise oht on nüüd veel üks põhjus neile probleemidele keskendumiseks.

Info Covid-19, selle leviku ja mõjude osas täieneb pidevalt, kuid juba on selgunud mõned kindlad riskitegurid.

Haiguste kontrolli ja ennetamise keskused (CDC) tõdevad, et rasvunutel, südamehaiguste ja diabeediga inimestel on suurem risk COVID-19 tüsistuste tekkeks ning intensiivravi vajaduseks. Hiljutine NHS uuring leidis Hiinast saadud andmete põhjal, et üle 60% Covid-19 tüsistuste tõttu intensiivravi vajavatest patsientidest olid ülekaalulised või rasvunud. Ka Suurbritannias kogutud andmetest selgus, et 2/3 kriitilises seisus patsientidest olid ülekaalulised.

USA-s on koroonaviiruse tõttu hospitaliseeritud patsientidega tehtud kaks hiljutist uuringut. Nendes uuringutes uuriti kokku peaaegu 8000 patsienti. Saadud tulemused üllatasid teadlasi, kuna vastupidiselt üldisele oletusele ei olnud vähk ega kopsuhaigus koroonaviiruse haiglaravil viibimise tavalisemad kroonilised tegurid.

Uuringud kinnitasid jätkuvalt, et tõsise koroonaviiruse haiguse peamiseks riskifaktoriks on kõrge vanus. Seevastu krooniline tegur, mis oli mõlemas uuringus selgelt seotud koroonaviiruse põhjustatud Covid-19 haiguse raske kulgemisega, oli ülekaalulisus.

Uuringud

Esimeses New Yorki Ülikooli arstiteaduskonnas korraldatud uuringus tuvastati kokku 3615 kinnitatud koroonaviirusinfektsiooniga patsienti. Uuringu kohaselt oli alla 60-aastastel inimestel, kelle kehamassiindeks (KMI) oli 30–40, koroonaviiruse haiguse tõsise vormi tekke tõenäosus kuni kaks korda suurem kui neil, kelle kehamassiindeks oli alla 30. Kehamassiindeks 30 on määratletud kui piir ülekaalu ja  rasvumise vahel.

Teine uuring, mis tehti New Yorgi ülikooli Grossmani meditsiinikoolis  jõudis samuti sarnasele järeldusele: ülekaalulisus suurendab tõsise koroonaviiruse haiguse riski. See on seni üks suuremaid uuringuid, milles analüüsitakse haiglaraporteid koguni 4110 koronaarhaigusega patsiendist.

Tulemuste põhjal on koroonaviiruse suurim hospitaliseerimisrisk üle 75-aastastel inimestel, südamepuudulikkusega inimestel ja neil, kelle KMI on üle 40, selgub raporti sissejuhatusest.

Rasvunud patsiendid on vastuvõtlikumad rasketele  infektsioonidele, kuna nende immuunsüsteem üritab pidevalt parandada põletikku, mis on põhjustatud liigsest rasvkoest.

Kuidas ülekaalulisus tõstab Covid-19 puhul riske?

  • Rasvumisega kaasneb kehas enam põletikulisi protsesse ning inimese immuunsus on madalam. Riskitegurid nagu diabeet, kõrge vererõhk ning südame-veresoonkonnahaigused on tihti rasvumisega kaasnevad haigused.
  • Liigne kehakaal avaldab suuremat survet kopsudele, tõstes hingamisega seotud komplikatsioonide riski.
  • Ülekaalulistel on kaasuvaks probleemiks tihti uneapnoe, mistõttu võib keha hapnikuga varustatus olla juba eelnevalt häiritud.
  • Rasvunud patsiendi käsitlus intensiivravivajaduse korral võib olla keerulisem ja aeganõudvam.

Ülekaalulisel inimesel tuleb  veelgi tõhusamalt nakatumist Covid-19  vältida, kuna haiguse raskelt kulgemise risk on kõrge. Oluline on:

  • Sotsiaalne distantseerumine.
  • Sage ja põhjalik käte pesemine.
  • Immuunsuse toetamine. Tuleb  tähelepanu pöörata, et oleks piisav uni, tervislik toit ja kehaline koormus. Liikumiseks võib kasutada Youtube videotreeninguid.
  • Hoia hingamisteed puhtad. Köhi ja aevasta varrukasse või paberisse. Paber viska koheselt ära
  • Väldi nina, silmade ja suu puudutamist.
  • Kui sul on köha, palavik ja hingamisraskused- võta ühendust arstiga aegsasti.

 

Foto: NIAID / Patsiendi proovist isoleeritud SARS-COV-2 viiruse osakestega (lilla) tugevalt nakatunud apoptootilise raku (roheline) elektronmikroskoobiga tehtud skaneering. Kujutis jäädvustati ja värve parandati NIAIDi integreeritud uurimiskeskuses (IRF), Fort Detrick, Maryland.

 

cdc.gov

endocrineweb.com

easo.org 

niaid.nih.gov 

 www.medrxiv.org

academic.oup.com