fbpx

Millal on operatsioon võimalik, kes võivad selle peale mõelda?

Kaalukirurgia sobib neile, kes seda ise soovivad ning kelle tervist ja enesetunnet vaid mõne kilo kaotamine oluliselt ei muuda.

Operatsioon on näidustatud kui katsed konservatiivsetel meetoditel kaalu alandada on korduvalt ebaõnnestunud. Samuti võivad kirurgiale mõelda need, kellel on juba rasvumisega seotud terviseprobleemid või hirm ülekaaluga seotud haiguste ees, mis võivad tulevikus tekkida.

Üldlevinud kaalukirurgia kriteeriumid on järgmised:

  • Kehamassiindeks üle 35kg / m2, olenemata rasvumisest põhjustatud haigustest.
  • Kui kehamassiindeks on vahemikus 30-35 kg / m2, on operatsioon näidustatud juhul, kui rasvumisega kaasnevad haigused, mille puhul võib operatsiooni järgselt eeldada nende paranemist või sümptomite vähenemist. 2 tüübi diabeet, uneapnoe, kõrgvererõhutõbi, kõrge kolesteroolitase, osteoartriit, polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS) jne on näited sellistest kehakaaluga seotud haigustest, mille puhul kirurgiline kaalulangetus annab suurepäraseid ravitulemusi. Samuti langeb nende haiguste risk tulevikus.
  • Vanuse alampiiriks on 18 a. Ülempiiri otseselt ei ole, lähtutakse patsiendi tervislikust seisundist, aga keskmiselt jääb see 70 a. kanti.
  • Lisaks võetakse arvesse ka patsiendi tervislik- ja ja psühholoogiline seisund.
  • Patsient peab olema motiveeritud ja suutma pühenduda püsivale elustiilimuutmisele. Enne kirurgilist ravi peaksid kõik patsiendid olema proovinud kontrollida kaalu konservatiivsete võtetega (dieet ja kehaline treening). See näitab patsiendi soovi ja motiveeritust oma probleemiga tegeleda. Uuringute põhjal on eelnevalt kaalu langetada proovinud patsientide kirurgilised ravitulemused mõnevõrra paremad.

Miks kriteeriumid on vajalikud?

Kaalukirurgia on meditsiiniline sekkumine, millel on kokkulepitud näidustused. Igasugune ravi on seotud riskidega ning ravi on õigustatud olukorras, kus saadav tervisekasu on suurem kui võimalikest tüsistustest ja kõrvaltoimetest tulenev kahju. Kahjuks pole uuringuid, mis käsitleksid maovähendusoperatsiooni tervisemõjusid neil inimestel, kelle kehamassi indeks on alla 30kg/m2 ja kellel pole kaasuvaid haiguseid (näiteks II tüübi diabeet), mida maovähendusoperatsioon ravida võiks.

Mitte kõik ülekaalulised patsiendid ei ole kirurgilise ravi kandidaadid. Otsus opereerida tehakse alati individuaalselt peale põhjalikku konsultatsiooni Teie kirurgiga.

Täida allolev vorm ja uuri välja, kas oled sobiv kaalukirurgia kandidaat

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.