fbpx

Jõulud on traditsiooniliselt rõõmu ja naudingute aeg, mida veedetakse koos pere ja sugulastega. Paljude jaoks tähendab see suisa mitmeid pidusööminguid lookas laua taga terve detsembrikuu jooksul.

Seoses taas lähenevate jõuludega võib tekkida küsimus, kas jõulud peale maovähendusoperatsiooni on endiselt nauditavad? Maovähenduse läbinud inimesed võivad tunda ärevust ülesöömise ja sellele järgneva halva enesetunde, samuti soovimatu kaalutõusu ees.

Maovähendusoperatsioon on tõhus tööriist, mille järgselt söögiisu väheneb, küllastustunne tekib peale väiksemate koguste söömist. Muutuvad toidueelistused, kuna rasvane ja magus ei pruugi enam maitseda või sobida, aga see ei tähenda, et puuduks võimalus üle süüa, eriti kui unustada peamised toitumispõhimõtted, mis on olulised peale kaalukirurgiat.

Siinkohal tuletame meelde 10 lihtsat põhimõtet, millest tasub kinni pidada mitte ainult kaalukirurgiaga seoses vaid kõigil inimestel, kes tahavad vältida ülesöömist:

  1. Jälgi toiduportsjoni suurust. Võimalusel kasuta väiksemat taldrikut ning tõsta taldrikule selline kogus toitu, mida pead mõistlikuks ühe korraga ära süüa. Jää endale kindlaks ja ära tõsta juurde. Proovi oma taldrik täita nii, et raskesti seeditavaid ja ebatervislikke toite võtad vaid maitsmiseks ning suurema osa portsjonist koostad lahjematest ja kergesti seeditavatest toitudest.
  2. Ära tarbi magusaid jooke. Magusad joogid ei kustuta janu vaid tekitavad hoopis veresuhkru kõikusmist ja söögiisu. Magusate jookide asemel joo sidruni, marjade, kurgiviilude või mündiga maitsestatud vett.
  3. Hoia kiirete süsivesikute ja rasvade tarbimine mõistlikul tasemel. Peale maovähendusoperatsiooni võivad nii rasv kui maiustused kutsuda esile dumping sündroomi. Ise toite valmistades vali menüüsse tavapäraste jõuluroogade asemel lahjemad ja tervislikumad alternatiivid. Kuigi on oluline vältida rasvaseid toite, on väikeses koguses toidurasvu kehafunktsioonide normaalseks toimimiseks vajalik. Oluline on tähelepanu pöörata just taimsetele rasvadele (oliiviõli, pähklid, avokaado), sest loomseid rasvu saad peamistest valguallikatest.
  4. Ära proovi pidulauas roogasid, milles pole kindel, kuidas neid talud, eriti kui operatsioonist on möödas veel vähe aega. Samuti väldi neid, mille kohta tead, et need tekitavad halba enesetunnet sh gaase.
  5. Söö aeglaselt. See on rusikareegel peale maovähendusoperatsiooni ja eriti oluline olukordades, kus on oht üle süüa, nagu seda on jõulud ja muud sotsiaalsed pidusöömaajad. Läheb umbes 20 minutit aega ennem, kui aju annab täiskõhutunde signaali. Seetõttu võta süües tempo maha, mälu toitu korralikult, tunneta toidu maitset ja tekstuuri. Pane ampsude vahel söögiriistad lauale ja tee väike paus. Hinga. Kui sööd kellegagi koos, siis suhtle.
  6. Jälgi alkoholitarbimist. Alkohol sisaldab „tühje“ kaloreid ning peale kaalukirurgiat on selle mõju kiirem ja joove tekib juba väikesest kogusest ja püsib kauem. Tasub arvestada, et kaalukirurgiline operatsioon tõstab alkoholismi tekkimise riski. Kui siiski on soov veidi alkoholi tarbida, siis planeeri kogus ette ja väldi kihisevaid jooke. Soovitatav on alkoholi tarbida pärast sööki, mitte tühja kõhuga.
  7. Ära söö ja joo samal ajal – Kui tarbite vedelikku ja tahket toitu koos, siis vedelik viib toidu kiiremini maost peensoolde ja täiskõhutunnet ei jõua tekkida ning on oht üle süüa.
  8. Planeeri pidupäevade toitumine ette juba alates hommikust – Ära jäta toidukordi vahele mõttega, et nii saad õhtul rohkem süüa. Regulaarse toitumisega jätkamine ka pidupäevadel on äärmiselt oluline, sellega hoiad ära veresuhkru liigse kõikumise ja ei tekita endale õhtuks “hundiisu”.
  9. Ära unusta oma igapäevast füüsilist aktiivsust ka pühade ajal, kui muud ei jõua siis kasvõi jaluta.
  10. Ära karda öelda EI – Ära kahjusta ennast kartes teiste tundeid keeldumisega solvata.

Ja lõpuks kõige tähtsam – naudi seda kõike! Jõulud on vaid kord aastas. Sa ei pea üritama pühade ajal kaalu langetada, on suurepärane kui suudad seda säilitada. Keelatud toite ei ole ja ära süüdista ennast, kui eksid endale antud lubaduste suhtes. Kui sööd 80% ajast tervislikult, siis 20% ei ole tähtsust. Ilusaid pühi!

Võta Ühendust

Ja küsi rohkem informatsiooni