fbpx

Autor: Jaanika Tapver

Käesolevas artiklis on ära toodud 3 salakavalat toitumisest tulenevat põhjust, miks kehakaal hakkab uuesti tõusma või ei lange ootuspäraselt.

1. VARJATUD SUHKRUSISALDUSEGA TOITUDE SÖÖMINE

Olete mõne aja jooksul pärast operatsiooni teinud suured muutused oma toitumisharjumustes: saanud lahti magusasõltuvusest, väldite saiakesi ja muid teada tuntud kehakaalu vaenulikke toite ning sööte võimalikult tervislikult. Kiire elutempo tõttu tarbite nädala sees valmistoite: hommikusöögiks müsli maitsestatud jogurtiga, lõunal käite väljas söömas ja õhtusöögiks haarate poest püreesupi ning kõrvale värsket musta leiba. Tundub ju täitsa hea menüü. Vaatame, kui palju suhkrut sisaldab selline päevamenüü.

Hommikusöök: müsli jogurtiga

Poes müüdavad müslid sisaldavad keskmiselt 100g kohta 20g suhkruid*. Arvestades müsli portsjoniks 45g, teeb see ühe portsjoni kohta 9g suhkruid. Lisame siia juurde kirsijogurti, kus on keskmiselt 12-14g suhkruid 100g kohta. Kokku saame keskmiseks hommikusöögi suhkru koguseks 21-23g.

Lõunasöök: tatar, kanafilee, kaste ja salat või siis supp
Kas teate, et üsna sageli lisatakse söögikohtades kastmetesse, salatitesse ja suppidesse suhkrut. Nii võite soolasest lõunasöögist saada lisatud suhkruid, olenevalt toitudest, kokku 5-10 või rohkemgi grammi. Olen kogenud olukorda, kus palusin ühes hinnatud söögikohas toitu, kuhu ei ole lisatud suhkrut ja ma ei saanud seda.

Õhtusöök: poest ostetud öko tomatipüreesupp, must leib

Olen korduvalt kokku puutunud menüüdega, kuhu on lisatud poes müüdavaid öko-püreesuppe, teadmises, et see on tervislik ja kehakaalu-sõbralik valik. Kõrvale eelistatakse musta leiba (mida tumedam, seda kasulikum). Näiteks on poes müüdavas öko tomatipüreesupis 100g kohta suhkruid 6.3g. 150 grammises portsjonis seega 9.45g. Mustas leivas on suhkruid 5-9.4g, mis teeb ühe viilu kohta ca 1,5-3g. Kokku teeb see suhkruid söögikorra kohta 10+ grammi.

Varjatud suhkrute kogus võib küündida sellise menüü juures 30-40 grammini päevas. Maailma Tervishoiuorganisatsiooni andmetel on tervislik maksimaalne lisatud suhkru tarbimine 25g päevas.

2. MAGUSATE JOOKIDE TARBIMINE

Ilmselt on teada, et magusad limonaadid tõstavad kehakaalu ja nendest on parem eemale hoida. Vähem on teada, et sama teevad ka fruktoosi ja glükoosi sisaldavad joogid (sealhulgas naturaalsed mahlad, vitamiinijoogid, spordijoogid). Naturaalses õunamahlas on 100ml kohta suhkruid keskmiselt 9-10g. Kuna õunamahl ei sisalda peale kiiresti imenduvate süsivesikute muid makrotoitaineid, toimub suhkrute imendumine verre kiirelt, põhjustades järsu veresuhkru taseme tõusu ning sellele järgneva rasvade ladestumise. Kõrvutame õunamahla keskmise 70% šokolaadiga, milles on suhkruid 23.6g 100g kohta. Lisaks on seal 10g valke ning 7g kiudaineid, mis aeglustavad suhkru imendumist ja seega ei tõsta tume šokolaad veresuhkrut nii kiiresti, kui magusad joogid. Süües tumedat šokolaadi 20g, saate 5g suhkruid, mida on neli korda vähem kui klaasitäies (200ml) õunamahlas. (Nutridata.ee andmed)

Sellest, kuidas magusad joogid täpsemalt kehakaalu mõjutavad, kirjutame pikemalt lähinädalatel.

3. TOIDUKORDADE VAHELEJÄTMINE

Sageli arvatakse, et toidukordi vahele jättes süüakse vähem ja see aitab kehakaalu langetada. Samas võib antud olukord põhjustada ka vastupidise tulemuse ja seda järgnevatel põhjustel:

Planeerimata näksimised

Kui toidukord on vahele jäänud, võib tekkida näljatunne enne järgmist sööki. Kui parajasti ei ole läbimõeldud toiduvalikuid käepärast, võivad nälja kustutamiseks sattuda näiteks kontoris laual olevad küpsised ja saiakesed või mõni muu kiireid süsivesikuid sisaldava toit. Viimased tõstavad veresuhkru taseme kiiresti kõrgele.

Õhtuks kuhjunud näljatunne ja sellele järgnev söömine enne magamaminekut

Kui päev on olnud tegus, võis õnnestuda tekkinud näljatunnet ignoreerida. Õhtuses puhkeseisundis olles aga maksab see kätte – mõni aeg pärast õhtusööki on tunne, et “tahaks midagi head” või läheb kõht uuesti tühjaks.  See on märk sellest, et päeva jooksul on tekkinud energia või toitainete defitsiit. Tulemuseks võib olla hilisõhtune söömine, mis ei ole kaalulangetajale parim lahendus.

Kiire energia vajadus

Kui toidukordade vahelejätmine muutub sagedaseks, on keha pidevas energiapuuduses ning hakkabki nõudma kiiresti imenduvaid süsivesikuid, kuna nendest saab lihtsalt energia kätte. Nii tekivad erinevad isud. Tulemuseks taas kiire veresuhkru tõus ning rasvade ladestumine.

Kokkuvõtteks

Sööge regulaarselt kolm põhitoidukorda ning varuge tervislikke vahepalasid. Kindlustage, et igal toidukorral oleksid teil menüüs valgud ja kiudainerikkad süsivesikud. Rasvadest eelistage taimseid rasvu. Lisage menüüsse köögivilju, marju, vähe magusaid puuvilju, kaunvilju, samuti hapendatud toite.  Veresuhkrut tasakaalustav toitumine eeldab söömist iga 3-4 tunni tagant. Eelistage isevalmistatud toite, kuhu ei ole lisatud suhkruid ning joogina kasutage vett. Leiva puhul eelistage tooteid, kus oleks suhkruid alla 3g/100g kohta ning valige maitsestamata jogurtid ja kohupiimakreemid.
Kui hoiate oma veresuhkru päeva jooksul tasakaalus, ei teki näksimise vajadust ega näljatunnet.

*Aluseks on võetud Selveri e-poes müüdavate 32 müsli suhkrusisaldus.