fbpx

Sleeve operatsioon31aastane Kirsty otsustas kaalukirurgiast abi otsida ülekaalust tulenevate viljatusprobleemide tõttu, tema kehamassiindeks enne operatsiooni oli 44,5 kg/m2. Kehamassiindeks üle 40kg/m2 näitab rasvumist, mis on tervist ohustav. Tuntumad ülekaalust põhjustatud terviseprobleemid on II tüübi diabeet, kõrgvererõhutõbi, uneapnoe, osteoartroos, südame infarktijärgne seisund, PCOS ja naisepoolne viljatus.

Kirsty otsustas sleeve operatsiooni kasuks, mis toimus 2020 aasta veebruaris. Tema algne kaal oli 100kg ja pikkus 150cm. Kirsty kaal stabiliseerus ca aasta peale operatsiooni 59kg juures, kui ta oli kaotanud ca 40 liigset kilo. Kirsty kehamassiindeks langes 26-le, mis on normaalkaalu piiri peal. ca 18 kuud peale operatsiooni täitus ka Kirsty suur unistus jääda rasedaks.

Lähemalt Sleeve operatsioonist

Kuigi üle 40 kehamassiindeksi puhul on esmaseks soovituseks maost möödajuhtiv operatsioon, mis võimaldab suurema kehamassiindeksi puhul suuremat ja püsivamat kaalukaotust, siis on sleeve operatsiooni eeliseks see, et toidu teekond seedetraktis ei muutu ja suurem osa vajalikke vitamiine ja mineraale omastatakse ka peale operatsiooni igapäevasest toidust. Seetõttu on sleeve operatsioon hea valik noorele naisele, kes planeerib rasedusi tulevikus. Sleeve operatsiooni järgselt on kindlasti vähem aneemiat ja hüpovitaminoose (seda ka raseduse ajal), samas on pikaajaline kaalulangus sleeve operatsiooni puhul mõnevõrra väiksem kui möödajuhtivate operatsioonide korral, seda eriti kõrgema kehamassiindeksi puhul (KMI üle 40 kg/m2).

NB! Vitamiinide asendusravi on siiski vajalik peale kõiki maovähendusoperatsioone, kuna kõikide vitamiinide ja mikrotoitainete taset ei ole võimalik kontrollida ning defitsiit on võimalikud peale igat operatsiooni.

Refluks ja kõrvetiste korral üldjuhul sleeve operatsiooni ei soovitata ning parimaks valikuks on sel puhul standard bypass operatsioon. Juhul kui patsient oma tõekspidamiste tõttu bypass operatsiooni ei soovi või ei ole seda tehnilistel põhjustel võimalik teha (näiteks liited eelnevate operatsioonide järgselt) võib sleeve operatsioonis siiski kaaluda ka patsiendil, kel esinevad kõrvetised. Sellisel puhul informeerime patsienti alati võimalikust refluksi püsimisest või ägenemisest ning võimalikust tablett või hilisema kirurgilise ravi vajadusest.

Sleeve operatsioon seisneb mao mahu vähendamises ligikaudu 10 korda (1500 ml asemel jääb alles 150ml). Toidu teekond seedetraktis ei muutu. Operatsiooni tagajärjel vähenevad korraga tarbitava toidu kogus (mao maht on väiksem) ning näljatunne, kuna eemaldatakse maoosa, milles toodetakse näljahormoon greliini.

Kui naisel on kindel plaan peale maovähendusoperatsiooni veel rasestuda, siis tuleb operatsioonitüübi valik otsustada kirurgi ja naise koostöös. Valik sõltub nii sellest kui palju kaalu on vaja langetada, kui ka naise kaasuvatest haigusetest.

Sleeve operatsiooni plussid ja miinused võrreldes möödajuhtivate operatsioonidega.

👍Kuna toit läbib endiselt kõiki seedetrakti osi, siis on võimalikud vitamiinide ja mineraalide defitsiidid vähem väljendunud, aga kindlasti mitte välistatud.

👍Erinevalt standard bypass operatsioonist ei ole uuringud näidanud, et sleeve tõstaks alkoholismi riski opereeritud patsientidel.

👍Väiksem tõenäosus dumpingu sündroomi tekkeks ja puudub soole sulguse sisemiste songade riks, mis tabab umbes 1-2% bypassi patsientidest.

👎Sagedasemaks võimalikuks probleemiks sleeve järgselt on refluks ja kõrvetised, mis esinevad aeg-ajalt või pidevalt 25-30% patsientidest. Raviks kasutatakse tavaliselt omeprasooli sarnaseid ravimeid. Raskematel juhtudel on vajalik kirurgiline ravi, mille käigus tehakse sleeve ümber standard bypass operatsiooniks. Soomes läbi viidud ja 2021a avaldatud SLEEVEPASS uuringu põhjal vajas 7 aasta jooksul peale esmast sleeve operatsiooni 9 patsienti 121-st sleeve ümbertegemist bypassiks kõrvetiste ja refluksi tõttu.

👎Pikaajaline kaalulangus on mõnevõrra väiksem kui möödajuhtivate operatsioonide korral, seda eriti kõrgema kehamassiindeksi korral (KMI üle 40 kg/m2).

👎Kaasuva II tüübi diabeedi leevendumise või paranemise tõenäosus sleeve järgselt on mõnevõrra väiksem (40-50%) kui standard bypassi (60%) või mini bypassi (80%) korral.

👎Düslipideemia (kõrgenenud kolesterooli ja triglütseriidide sisaldus veres), kõrgvererõhktõve, liigeste ja seljavalu leevendumise osas olulisi erinevusi pole.

Sleeve operatsioon sobib patsientidele:

  • kellel ei esine reflukshaigust
  • kes pole kirglik magusasööja
  • kelle probleemiks on pigem suured toidukogused, mitte halvad toiduvalikud (liigne magus ja rasvane toit)
  • kes treenib regulaarselt ja kelle kehamassi indeks on alla 40kg/m2
  • kes suitsetavad ja tarvitavad samaaegselt pidevalt valuvaigisteid, sest see kombinatsioon tõstab haavandi tekkeriski bypass operatsiooni järgselt
  • kelle alkoholi tarvitamise harjumused on piiripealsed.
  • Samuti võiksid sleeve kaaluda patsiendid, kel on kalduvus rauavaegusaneemiaks, kuna maost möödajuhtivad operatsioonid süvendavad seda enam kui sleeve.
  • Mõnikord, paljude eelnevate kõhuõõne operatsioonide korral võib sleeve olla ainukeseks kaalukirurgiliseks operatsiooniks, mida liidete tõttu teha õnnestub.
Enne ja pärast sleeve operatsiooni
Kirsty operatsioonipäeval koos Dr Ilmar Kauriga

 

Kirsty enne operatsiooni ja aasta hiljem

TESTI END

Täida ankeet ja saa vastus, kas kaalukirurgia võiks olla laehndus Sinu jaoks