fbpx

Maovähendusoperatsioonide tulemuslikkusest

Maovähendusoperatsioonide tulemuslikkus on teema, mis huvitab paljusid inimesi, kes kaaluvad esimese sammu astumist, ja sageli pöörduvad meie poole küsimusega – millist elu elavad patsiendid, kelle operatsioon on olnud viis, kümme või enam aastat tagasi? Ühene vastus küsimusele puudub ja reaalsus on varieeruv ning sõltub mitmetest teguritest, sealhulgas operatsioonitüübist, patsiendi algkaalust ja järelravist.

Mida ütleb statistika?

Lähtudes statistikast, näeme, et viis aastat pärast sleeve-operatsiooni on patsiendid kaotanud umbes 60-70% oma ülekaalust. Bypassi järgne kaalukaotus võib olla isegi suurem – viis aastat pärast bypass-operatsiooni on patsiendid kaotanud umbes 65-80% oma ülekaalust. Uuringute põhjal on kümme või enam aastat pärast sleeve-operatsiooni kaotanud patsiendid keskmiselt 50% oma algsest kehakaalust ja bypass-operatsiooni järgselt 55-60% kaalust. Siiski tuleb meeles pidada, et kaalulanguse pikaajalise säilitamise eelduseks on järjepidev tervislik ja aktiivne elustiil.

Kerttu enne ja pärast maovähendusoperatsiooni.
Kerttu enne ja pärast maovähendusoperatsiooni.

Elu 11 aastat pärast sleeve-operatsiooni

Kerttu otsustas 11 aastat tagasi minna maovähendusoperatsioonile, kuna ei suutnud oma toona 2-aastase lapsega sammu pidada. Ka varem oli ta oma elu jooksul korduvalt üritanud kaalu kaotada, kuid tulutult. Emotsionaalse sööjana lisandus peale rasedust 30 kilo, viies tema kaalu lõpuks 136 kiloni. Ta tundis, et kaalu omal käel kontrolli alla saamine käis üle jõu ning otsustas otsida abi mujalt. Nii jõudiski Kerttu lõpuks maovähendusoperatsioonini.

Operatsiooni eel kaalus ta 136 kg ja tema kehamassiindeks oli 47. Pärast sleeve-operatsiooni muutus aga tema elu – muutusid söömisharjumused ja välimus. Ta lõpetas alkoholi tarbimise ja tundis, et kaalulangusega tuli ka rohkem energiat ja jõudu. Samuti ei ole tal olnud ühtegi terviseprobleemi seoses operatsiooniga.

Kerttu 11 aastat pärast maovähendusoperatsiooni
Kerttu 11 aastat pärast maovähendusoperatsiooni

Maovähendusoperatsioon – kui lihtne lahendus?

Kerttu sõnul on olnud ka keerulisemaid aegu, kui tuli end rohkem piitsutada. Näiteks peale rasedusi, mil oli nii vaimselt kui ka füüsiliselt keerulisem kaalu säilitada. Kuid Kerttu ei andnud alla ning pingutas soovitud kaalunumbri nimel – pööras rohkem tähelepanu liikumisele, toidule. Kerttu usub tänaseni, et just karsklus on aidanud tal kaalu hoida, sest ära jäid tuhanded tühjad kalorid ja ebatervislikud toiduvalikud. Ta tõdeb, et viimased 11 aastat väiksema maoga on olnud mõnusad, tegusad ja rõõmsad. Kuigi rasvastele toitudele on olnud vahest keeruline vastu panna, on ta siiski õppinud muutunud kehaga elama ja on endale tänulik, et otsustas selle sammu ette võtta.

Otsus, mis muudab elu!

Kerttu kaalub hetkel 78 kilo, tunneb end oma kehas hästi ning soovitab ka kõigile teistele, kes operatsioonile mõtlevad, minna konsultatsioonile ja teha oma otsus kaalutletult, sest see otsus võib muuta elu!