fbpx

MÜÜT nr 1 – Maovähendus on kergema vastupanu teed minek või „lihtne väljapääs“ nendele, kes ei viitsi end kätte võtta – teha trenni ja vähem süüa. Ülekaal on paljude arvates tahtejõuetuse näitaja.

FAKT: See on üks tavalisemaid väärarusaamu. Enamus inimesi, kes valib operatsiooni on proovinud lugematu arv kordi erinevate vahenditega kaalu langetada. Rasvumine ei ole valik. Rasvumine on haigus, mis on põhjustatud metaboolsete, psühholoogiliste või keskkonna tegurite poolt.

Kuigi dieet ja treening on väga efektiivsed kaalulangetamise meetodid vähese ülekaalu puhul, siis suure ülekaalu puhul ei paku dieet ega treeningprogramm püsivat lahendust. Vastavalt uuringutele aeglustavad pidevad dieedid ja suur kaalulangus ainevahetust. Inimesed, kes võtavad kaalus oluliselt alla kulutavad edaspidi vähem kaloreid, kui need kes pole kunagi alla võtnud. See aga muudab saavutatud kaalu hoidmise väga raskeks.

Iga inimese kehas on olemas mehhanismid, mis reguleerivad täiskõhutunnet, isu ja energia bilanssi. Ülekaalulistel on need mehhanismid paigast nihkunud. Kui ainevahetus on aeglustunud siis ei lange kaal ka siis kui tarbida vähem kaloreid.

Kaalukirurgia aitab seda probleemi lahendada. Maovähendusoperatsiooni tulemusena tekib täiskõhutunne kiiremini, söögiisu tõstvate hormoonide tootmine väheneb samuti võivad muutuda toidueelistused. Kirurgia parandab mehhanisme, mis on kaalulangetamise takistuseks. Ja see ei ole „lihtne väljapääs“, kuna õige toitumine ja füüsiline liikumine on operatsiooni järgse kaalulanguse oluline osa. Kaalukirurgia on vahend, mis aitab kaalu langetada, mitte imerohi.

MÜÜT nr 2 -Tegemist on ohtliku ja sandistava kirurgilise sekkumisega, kus magu lõigatakse ära, lisaks jääb operatsioonist suur arm.

FAKT: 99,9% maovähendusoperatsioonidest tehakse laparoskoopiliselt nn lukuaugu kirurgia abil, mis on patsiendi jaoks tunduvalt ohutum, kui avatud kirurgia. Operatsioonist jääb kõhule 5 0,5-1 cm läbimõõduga armi, mida praktiliselt ei märka.

Magu täielikult ei eemaldata.

Operatsioonist taastumine on kiire. Patsiendid hakkavad jooma ja omal jala liikuma juba mõned tunnid peale operatsiooni, tavaline haiglaravi pikkus on 48 tundi. Tavaliselt ei vaja patsiendid enam valuvaigisteid 3 päeva peale operatsiooni. Keskmine haiguspuhkus on 2 nädalat. Mõned patsiendid pöörduvad tagasi tööle juba nädal pärast operatsiooni. Kergema füüsilise treeninguga võib alustada 3 nädalat peale operatsiooni.

Kuigi ükski operatsioon ei ole 100% riskivaba on rasvumisega seotud terviseprobleemidega elamine veelgi riskantsem. Kaalukirurgia abil on võimalik vähendada enneaegse surma riski oluliselt.

MÜÜT nr 3 –Maovähendus on vaid haiglaselt rasvunud inimestele, kes kaaluvad 200 kg või rohkem.

FAKT: Rasvumine on ainult üks kriteerium, mille tõttu operatsioon on näidustatud. Ülekaalulised patsiendid võivad olla operatsiooni kandidaadid ka väiksema kaaluga, kui neil on üks või mitu terviseprobleemi, mis võivad vähendada või leevendada koos kaalulangusega.

Diabeet, uneapnoe, kõrgvererõhutõbi, artriit ja kõrge kolesteroolitase on näited sellistest kehakaaluga seotud haigustest, mis on tavaliselt tingitud ülekaalust ja millepuhul kirurgia annab suurepäraseid ravitulemusi.

Neil patsientidel, kel operatsiooni ajal neid haiguseid ei ole, langeb risk neisse haigestuda tulevikus.

Opereeritud patsientide eluiga pikeneb, võrreldes algselt samas kaalus olevate (ja jätkavate) mitteopereeritud ülekaalulistega. Eeskätt langeb suremus südame veresoonkonna haigustesse, suhkruhaigusesse ja vähkkasvajatesse.

Maovähendusoperatsioon on näidustatud juhul kui patsiendi kehamassi indeks on üle 40 kg/m2 sõltumata rasvumisega kaasas käivate haiguste olemasolust. Kui kehamassi indeks jääb vahemikku 30-39,9 kg/m2 loetakse lõikust näidustatuks kui on diagnoositud mõni rasvumisega seotus haigustest, mille puhul on peale kaalulangust oodata paranemist või leevendumist.

MÜÜT nr 4 – Peale maovähendusoperatsiooni ei saa enam kunagi normaalset toitu süüa.

FAKT: Hirmud, et peale operatsiooni enam kunagi midagi normaalset süüa ei saa on alusetud. Toitumine peale operatsiooni peab olema mitmekülgne, aktsendiga valgurikastel toitudel ja järgima peab tervisliku toitumise soovitusi. Midagi ei ole täiesti keelatud.

Kõike võib ja saab endiselt süüa või aeg ajalt proovida, ehki magusa ja rasvase osas peab menüü jääma väga ahtraks. Alkohol võib tarbida, kuid joove tekib kiiremini ja väiksemast alkoholi kogusest ning püsib kauem. Gaseeritud joogid tavaliselt ei sobi, sest need võivad põhjustada ebameeldivat tunnet.

Toidu kogused on väga väikesed ainult vahetult pärast operatsiooni. Pärast esimest kuud toidukogused kasvavad järk-järgult. Aasta või poolteist aastat peale operatsiooni söövad patsiendid 80-90% sellest kogusest, mida nad sõid enne operatsiooni, kuid see on tavaliselt piisav, et hoida saavutatud kaalu. Operatsiooni eesmärk on muuta toitumisharjumusi ja toidueelistusi.

Suurim kaalulangus toimub esimese aasta jooksul ja on suurim esimesel paaril kuul pärast operatsiooni, lõplik kaal saavutatakse 1,5-2 aastaga.

MÜÜT nr 5 – Kogu kaal tuleb aastatega ikkagi tagasi.

FAKT: Uuringute põhjal on parima konservatiivse raviga saavutatav pikaajaline kaalulangus 5% kehakaalust. Rohkem kui 10% kaalus alla võtta ja seda üle ühe aasta hoida suudab üks patsient seitsmest. Kirurgilise sekkumisega ehk kaalukirurgiaga saavutatakse suur ja püsiv kaalulangus. Näiteks kaalusid Rootsi SOS uuringu põhjal opereeritud patsiendid 15 aastat peale operatsiooni keskmiselt 27% vähem kui enne operatsiooni.

Võta Ühendust

Ja küsi rohkem informatsiooni