fbpx

Maovähendusoperatsiooni kohta on liikvel palju müüte, ja eelarvamusi. Selles artiklis selgitamegi maovähendusoperatsiooniga seotud väärarusaamade tagamaid.

MÜÜT nr 1 – Maovähendus on kergema vastupanu teed minek või „lihtne väljapääs“ nendele, kes ei viitsi end kätte võtta – teha trenni ja vähem süüa. Ülekaal on paljude arvates tahtejõuetuse näitaja.

FAKT: See on üks tavalisemaid väärarusaamu. Enamus inimesi, kes valib operatsiooni on proovinud lugematu arv kordi erinevate vahenditega kaalu langetada. Rasvumine ei ole valik. Rasvumine on haigus, mis on põhjustatud metaboolsete, psühholoogiliste või keskkonna tegurite poolt.

Kuigi dieet ja treening on väga efektiivsed kaalulangetamise meetodid vähese ülekaalu puhul, siis suure ülekaalu puhul ei paku dieet ega treeningprogramm püsivat lahendust. Vastavalt uuringutele aeglustavad pidevad dieedid ja suur kaalulangus ainevahetust. Inimesed, kes võtavad kaalus oluliselt alla kulutavad edaspidi vähem kaloreid, kui need kes pole kunagi alla võtnud. See aga muudab saavutatud kaalu hoidmise väga raskeks.

Iga inimese kehas on olemas mehhanismid, mis reguleerivad täiskõhutunnet, isu ja energia bilanssi. Ülekaalulistel on need mehhanismid paigast nihkunud. Kui ainevahetus on aeglustunud siis ei lange kaal ka siis kui tarbida vähem kaloreid.

Kaalukirurgia aitab seda probleemi lahendada. Maovähendusoperatsiooni tulemusena tekib täiskõhutunne kiiremini, söögiisu tõstvate hormoonide tootmine väheneb samuti võivad muutuda toidueelistused. Erinevalt dieedist ei too maovähenduslõikusele järgnev kaalulangus kaasa keha poolt kulutatava energia või kalorite hulga vähenemist. Mõned uuringud näitavad, et teatud sorti maovähenduslõikused võivad energiakulu isegi suurendada. Kirurgia parandab mehhanisme, mis on kaalulangetamise takistuseks. Ja see ei ole „lihtne väljapääs“, kuna õige toitumine ja füüsiline liikumine on operatsiooni järgse kaalulanguse oluline osa. Kaalukirurgia on vahend, mis aitab kaalu langetada, mitte imerohi.

MÜÜT nr 2 -Tegemist on ohtliku kirurgilise sekkumisega, mille järel ilmnevad tõsised terviseprobleemid.

FAKT: Maovähendusoperatsioon ei ole ohtlikum kui teised operatsioonid, selle riskid on võrreldavad pimesoole ja sapipõie operatsioonidega. 

Erinevad bariaatrilised protseduurid võivad kaasa tuua eri probleeme. Mikroelementide vaegus võib põhjustada väsimust, aneemiat, luu- ja lihaskaotust, juuste väljalangemist, hammaste lagunemist ning muid probleeme. Õnneks saab operatsioonijärgset toitainete imendumist soodustada sobiva dieedi ning toidulisandite, sealhulgas vitamiinide, mineraalide ja mõnel juhul ka valgupreparaatide kasutamisega. Seepärast peavad patsiendid eri tüüpi bariaatriliste protseduuride järel järgima spetsiaalseid toitumisjuhiseid. Õigete toidulisandite valimisel abistab patsienti toitumisnõustaja.

Peale kaalukirurgiat on oluline regulaarne analüüside andmine, et kontrollida organismi vitamiinide ja mineraalainete tasakaalu. Nii saab vajakajäämisi reguleerida  kindlate toitumissoovituste järgimise ja vitamiinide ja toidulisandite manustamisega. Toitainepuudusest tingitud terviseprobleemid tekivad tavaliselt vaid nendel patsientidel, kes ei pea nendest soovitustest kinni, loomulikult on ka üksikuid erandeid.

Kuigi ükski operatsioon ei ole 100% riskivaba on rasvumisega seotud terviseprobleemidega elamine veelgi riskantsem. Tõsise rasvumisega kaasneb mitmeid ohtlikke haiguseid nagu  2. tüüpi diabeet, kõrgvererõhktõbi ja palju muud. Maovähendusoperatsioon aitab nende haiguste olulise põhjustaja – ülekaalu – kõrvaldada ja annab juurde tervelt elatud aastaid

MÜÜT nr 3 – Peale maovähendusoperatsiooni ei saa enam kunagi normaalset toitu süüa.

FAKT: Hirmud, et peale operatsiooni enam kunagi midagi normaalset süüa ei saa on alusetud. Toitumine peale operatsiooni peab olema mitmekülgne, aktsendiga valgurikastel toitudel ja järgima peab tervisliku toitumise soovitusi. Midagi ei ole täiesti keelatud.

Kõike võib ja saab endiselt süüa või aeg ajalt proovida, ehki magusa ja rasvase osas peab menüü jääma väga ahtraks. Alkohol võib tarbida, kuid joove tekib kiiremini ja väiksemast alkoholi kogusest ning püsib kauem. Gaseeritud joogid tavaliselt ei sobi, sest need võivad põhjustada ebameeldivat tunnet.

Toidu kogused on väga väikesed ja erinevad konsistensilt tavapärasest ainult vahetult pärast operatsiooni. Pärast esimest kuud toidukogused kasvavad järk-järgult. Aasta või poolteist peale operatsiooni söövad patsiendid ca 80% sellest kogusest, mida nad sõid enne operatsiooni, kuid see on tavaliselt piisav, et hoida saavutatud kaalu. Operatsiooni eesmärk on muuta toitumisharjumusi ja toidueelistusi.

MÜÜT nr 4Paljudest maovähendusoperatsiooni läbinud patsientidest saavad alkohoolikud

FAKT: Uuringud näitavad tõesti, et maost möödajuhtiv ehk gastric bypass operatsioon muudab patsiendid alkoholi suhtes tundlikumaks ja selle operatsiooni läbinud patsientidel on suurem risk alkoholismi tekkeks. Riskifaktoriks on eelnev alkoholi tarvitamine, suitsetamine, noor iga ja meessugu. Enamikul patsientidest, kes kuritarvitavad pärast lõikust alkoholi, oli alkoholiga probleeme juba enne operatsiooni.

Kuna suurem osa alkoholi imendumisest toimub peensooles, kuhu operatsiooni järgselt satub alkohol senisest palju kiiremini, hõlbustub ka selle imendumine vereringesse. Võrreldes operatsiooni eelse ajaga tekib sama alkoholikoguse tarbimisel joove palju väiksemast kogusest ja püsib kauem.Seetõttu soovitatakse maovähendusoperatsiooni läbinud patsientidel olla alkoholi tarbides ettevaatlik ja pidada meeles järgmisi punkte.

MÜÜT nr 5 – Kogu kaal tuleb aastatega ikkagi tagasi.

FAKT: Nii Eestis kui teistes riikides läbi viidud uuringute põhjal võib öelda, et keskmine patsient elab 5 ja 10 aastat peale operatsiooni hästi, säilitades märkimisväärse kaalukaotuse (keskmiselt -25% operatsioonieelsest kaalust). Vaadates konkreetsete patsientide ravitulemusi näeme, et 10-15% neist on saavutanud ja hoiavad oma ideaalkaalu, teiselt poolt 3-4% patsientidest on tagasi võtnud oma operatsioonieelse kaalu (või enamgi). Ülejäänud asetuvad nende kahe äärmuse vahele. See, et kaal operatsiooni järgselt madalamaist punktist aastate jooksul 5-10% tõuseb on oodatav, kui see fakt algusest peale on teada, ei ole ka põhjust pettuda.

Võta Ühendust

Ja küsi rohkem informatsiooni