fbpx

Miks maovähendusoperatsioon?

Inimeste kehakaalu ja ainevahetuse regulatsioon on individuaalne. Samasuguste eluviisimuutuste mõju kehakaalule on sõltuvalt inimesest vägagi erinev. Need, kelle kaal langeb ootuspäraselt ja püsivalt ei vaja kirurgiat. Maovähendusoperatsioon võimaldab saavutada tervisliku kehakaalu siis, kui eluviisi muutusest (toitumine, treening, uni) üksinda ei piisa või  jääb kaalulangus ajutiseks.

Korduvad dieedid ja kehakaalu kõikumine kipuvad põhiainevahetust aeglustama. Paljudele on tuttav olukord, kus dieet, millega esimesel korral õnnestus saleneda 10kg võrra võimaldab järgmisel korral sellest vaid poolt. Miks nii?

Meie keha üritab teadupärast oma kaalu säilitada ja suudab teatud piirini “näljaperioodidega” kohaneda aeglustades põhiainevahetust ja säilitades kehakaalu ka tavapärasemast väiksema kalorite tarbimise korral. Maovähendusoperatsioon aitab seda probleemi lahendada.

Mida maovähendusoperatsioon endast kujutab?

Sõna maovähendus on mõnevõrra ebatäpne, sest operatsiooni eesmärk on vähendada söögiisu ja näljatunnet, teha patsient vähem näljaseks. Kuidas see saavutatakse? Muutes kirurgiliselt mao ja peensoole anatoomiat väheneb näiteks näljahormoon greliini eritus, muutub jämesoole mikroobide liigiline koosseis, reguleeritakse ümber soole ja aju omavaheline suhtlus ja nii edasi. Kõik need mehhanismis mõjutavad ainevahetust, söömiskäitumist ja läbi selle kehakaalu. Operatsiooni järgselt paranevad toidueelistused, täiskõhutunne saavutatakse  väiksema toidukoguse juures ning vähem kaloreid tarbides. Kuna rasvkude väheneb ja ainevahetuslikult aktiivse lihasmassi osakaal suureneb, siis põletatakse kehakaalu iga kilogrammi kohta rohkem kaloreid kui varem.

Maovähendusoperatsioon ei kuulu kindlasti iluoperatsioonide hulka. Maovähenduskirurgia peamine eesmärk on inimese elukvaliteedi ja tervise parandamine ning eluea pikendamine.

Millised on maovähendusoperatsiooni tulemused?

Teadusuuringud näitavad, et mitte-kirurgiliste meetoditega (dieet ja kehaline koormus) on keskmiseks pikaajaliseks kaalulanguseks 5-6% kehakaalust, lisades kaalulangust soodustavad ravimid võib see olla 7-9%. Kirurgilise raviga kaotatakse pikaajaliselt ca 25%-30% kehakaalust.

Vahetult peale maovähendusoperatsiooni võib kaalukaotus olla väga kiire. 3-4 kuu möödudes kaalulangus aeglustub ja kehakaalu madalpunkt saavutatakse keskmiselt 12 kuud peale operatsiooni. On normaalne ja ootuspärane, et seejärel võtab enamus patsiente 5-10 kg juurde ning kehakaal stabiliseerub tasemel, kus patsiendid on kaotanud 60-70% oma ülekaalust.

NB! Tegemist on meditsiiniteenusega. Nagu kõigi meditsiiniliste protseduuride puhul, võivad individuaalsed tulemused ja kogemused varieeruda. Soovitame enne otsuste tegemist kindlasti konsulteerida arstiga.

Kui püsiv on operatsiooniga saavutatav kaalukaotus?

Kaaluravi pikaajalise edukuse eelduseks on püsivad muutused toitumises ja liikumisharjumustes. Maovähendusoperatsiooni järgselt on neid muutuseid hõlpsam säilitada, kuna keha aktsepteerib uut kaalu ning ei võitle sellele vastu.

Uuringuid Kaalukirurgia pikaajalise efektiivsuse kohta on avaldatud palju. Näiteks 87 üksikuuringut hõlmavas ülevaates leiti, et 10 aastat peale maost möödajuhtivat operatsiooni olid patsiendid võrreldes operatsioonieelse kaaluga keskmiselt  28% kergemad. Vaid 3,4% patsientidest oli 10 a möödudes kaalus taas sedavõrd juurde võtnud, et nende kehakaal mahtus  ±5 % sisse operatsioonieelsest kehakaalust.

1.Golzarand, M., Toolabi, K. & Farid, R. Surg Endosc (2017) 31: 4331. https://doi.org/10.1007/s00464-017-5505-1

Millal on maovähendusoperatsioon näidustatud ehk, kes võivad seda kaaluda?

Maovähendusoperatsioon on näidustatud juhul kui patsiendi kehamassiindeks on üle 35 kg/m2 sõltumata rasvumisega seotud haiguste olemasolust. Kui kehamassiindeks jääb vahemikku 30-35 kg/m2 loetakse operatsioon näidustatuks kui on diagnoositud mõni rasvumisega seotud haigus, mille puhul on peale kaalulangust oodata paranemist või leevendumist.

Teise tüübi diabeet, uneapnoe, kõrgvererõhutõbi, kõrge kolesteroolitase, osteoartriit, polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS  jne) on näited sellistest kehakaaluga seotud haigustest, mille puhul kirurgiline kaalulangetus annab suurepäraseid ravitulemusi. Samuti langeb nende haiguste risk tulevikus.

Kui patsiendi peamised ootused on seotud kaasuvate haiguste leevendumise, elukvaliteedi paranemise ning tervena elatud eluea pikenemisega, ollakse rasvumise kirurgilise ravi tulemusega tõenäoliselt väga rahul.

Hiljutises uuringus, kus küsitleti patsiente, kes läbisid maovähendusoperatsiooni Eestis viis ja enam aastat tagasi vastas 94%, et nende elukvaliteet on peale operatsiooni parem kui enne ning samasuguses olukorras teeksid nad positiivse otsuse operatsiooni osa uuesti.

TESTI OMA SOBIVUST»

Uuri välja, kas oled sobiv maovähendusoperatsiooni kandidaat

Kui paljud inimesed seda võimalust kasutavad ja miks nad seda teevad

Eestis tehakse aastas keskmiselt natuke üle 800 maovähendusoperatsiooni.

Patsientide peamisteks argumentideks otsustamaks operatsiooni kasuks on korduvalt ebaõnnestunud dieedid, rasvumisega seotud terviseprobleemid või hirm haiguste ees, mis võivad tulevikus tekkida. Kirurgiline ravi sobib neile, kes seda ise soovivad ning kelle tervist ja enesetunnet vaid mõne kilo kaotamine oluliselt ei muuda.

Kuigi rasvumist esineb meeste ja naiste seas võrdselt, on operatsiooni kasuks otsustavate naiste/meeste suhe 75/25. Mehed, kes otsustavad maovähendusoperatsiooni kasuks, on tavaliselt vanemad, enam rasvunud ja rohkemate kaasuvate haigustega kui naised. On oluline teada, et rasvumine laastab meeste tervist enam kui naistel ja operatsioonist läbi kaalulanguse saadav terviskasu näiteks enneaegse surmariski vähenemise näol on meeste puhul suurem kui naistel.

Millised on maovähendusoperatsiooniga seotud riskid?

Ükski operatsioon ei ole 100% riskivaba. Operatsiooniriski suurus sõltub patsiendi kehakaalust, vanusest ja tervislikust seisundist. Risk operatsiooni tüsistuste tagajärjel surra on 1:2000, kergemaid või raskemaid tüsistusi (ravitavad) esineb 2-3%-l opereeritud patsientidest.
Pikas perspektiivis on rasvumisest tulenev oht tervisel suurem kui võimalikud operatsiooniriskid.

Millised on maovähendusoperatsiooni tüübid ja hinnad?

Valdavad operatsioonimeetodid on sleeve operatsioon (ca 50%) ja maost möödajuhtiv operatsioon (ca 40%). Ülejäänud operatsioonimeetodid – mini-mao bypass operatsioon, revisioonoperatsioon , maopael  ja mao plikatsioon moodustavad kokku ca 10% kõikidest operatsioonidest.

Vaata hinnakirja siin

Miks tulla operatsioonile just Kaalukirurgia Keskusesse?

Kaalukirurgia Keskus keskendub maovähenduskirurgiale ja sellega seotud toitumis-, liikumis-, ja psühholoogilisele nõustamisele. Oleme oma töö üle uhked ja teeme seda rõõmuga.  Kaalukirurgia Keskuse kirurgiline tiim teostab aastas üle ca 500 maovähendusoperatsiooni, mis teeb meist suurima kaalukirurgia keskuseks Eestis. Suur aastane operatsioonide hulk hoiab kirurgilise meeskonna professionaalset taset kõrgel, võimaldades  pakkuda head ja ohutut kirurgiat.

Kaalukirurgia Keskus pakub oma patsientidele  põhjalikku ja pikaajalist operatsioonijärgset toitumisnõustamist  ja jälgimist, vajadusel psühholoogi konsultatsioone. Lisaks on meil olemas Facebooki tugigrupp kaalukirurgia patsientidele.

Kaalukirurgia Keskus ei oma lepingut Eesti Haigekassaga. Meie patsiendid tasuvad ravi eest ise ja saavad selle eest kvaliteetset ning kiiret abi 1-2 kuu jooksul alates esmasest pöördumisest.

Milline on elu peale maovähendusoperatsiooni?

Maovähendusoperatsioon toob lisaks kaalulangusele kaasa terviseseisundi paranemise ja olulised muutused toitumises ning elustiilis.

Meie kogemus näitab, et kaalu langedes suureneb patsientide kehaline aktiivsus. Olgu põhjuseks  leevendunud liigesevalud, suurem enesekindlus, kõrgem motivatsioon või innustav vabanemise ja ”kerguse” tunne on tulemuseks liikuvam ja aktiivsem eluviis.

Toitumine peale operatsiooni järgib tervisliku toitumise soovitusi, on mitmekülgne, aktsendiga valgurikastel toitudel. Hirmud, et peale operatsiooni enam kunagi midagi normaalset süüa ei saa on laialt levinud kuid alusetud. Suhe toiduga muutub, kuid see jääb endiselt sõbralikuks ja lugupidavaks. Kulinaarsed naudingud, maitsed ja elamused jäävad patsiendi ellu ka peale operatsiooni. Tõsi on see, et tavaliselt patsientide toidueelistused muutuvad, maitse ja lõhnatundlikkus paraneb, mistõttu ebakvaliteetsest toidust loobutakse.

Kõikidele opereeritud patsientidele soovitame eluaegset multivitamiinide ja mineraalide asendusravi, et kompenseerida nende tarbimise ja imendumise võimalikku vähenemist peale operatsiooni.

Koos kaalulangusega tõuseb viljakus nii meestel kui naistel. Kaalulangus suurendab raseduse võimalust ja samal ajal vähendab raseduse ja sünnituse riske nii ema kui lapse jaoks. Rasestumine pole soovitav 12-18 kuu jooksul pärast lõikust ehk kaalulanguse perioodil, hiljem takistusi ei ole. Rohkem operatsioonijärgse elu kohta saad lugeda siit.

2. Kolotkin RL, Crosby RD, Gress RE, Hunt SC, Adams TD. Two-year changes in health-related quality of life in gastric bypass patients compared with everely obese controls. Surg Obes Relat Dis. 2009;5(2):250-6

 

Võta Ühendust

Ja küsi rohkem informatsiooni