fbpx

Autorid: Dr. Ilmar Kaur, Jaanika Tapver

Kõhukinnisus on vahetult pärast maovähendusoperatsiooni tavaline ja möödub ise kuni 6 kuu jooksul. Rohkem esineb kõhukinnisust sleeve operatsiooni järgselt, vähem bypass ja mini bypass operatsiooni korral.
Kõhukinnisuse põhjuseks on väikesed toidukogused, vedel valgurikas toit, madal kiudainete sisaldus toidus, vähene vee tarbimine ja liikumine ning ravimite (narkootilised valuvaigistid) ja toidulisandite (raud ja kaltsium) kõrvaltoimed. Ajapikku toidu kogus ja -koostis muutuvad, seedetrakti harjub olukorraga ja sooletegevus normaliseerub.

TOITUMINE

Valk on operatsioonijärgselt toitaine, mille tarbimist peab rangelt järgima. Kuid sageli kipuvad valgu kõrval ülejäänud toitained jääma tagaplaanile. Kõhukinnisuse seisukohalt on oluline süüa piisavas koguses kiudaineid. Kiudained pehmendavad ja suurendavad soole sisu, aitavad kiirendada selle edasi liikumist ning ergutavad soole motoorikat. Lisaks kõhukinnisuse ennetamisele aitavad kiudained hoida tasakaalus seedesüsteemi mikrofloorat, langetada kolesterooli taset ning on olulised kaalulangetuse ja säilitamise seisukohalt.

Headeks kiudainete allikateks on:

  • Kaerahelbed ja kaerajahu
  • Marjad ja puuviljad
  • Köögiviljad ja lehtviljad (viimased alates kolmandast perioodist)
  • Kaunviljad, näiteks oad, herned, läätsed (alates kolmandast perioodist)
  • Chia seemned (alates kolmandast perioodist, kasutage toidu sees segatuna)
  • Mandlid ja pähklid (alates kolmandast perioodist, leotage eelnevalt 12 h vees)

Siiski ei tohi kiudainetega esialgu liialdada, kuna need tekitavad ka täiskõhutunnet ja see võib niigi väikeseid toiduportsjoneid veelgi vähendada, soodustades toitainete- ja energia puuduse teket. Hilisemal perioodil on kiudained head toidukoguste kontrollijad ning abiks kaalu langetamisel.

Menüüst on soovitatav välja jätta rafineeritud jahutooted (valge sai, valged makaronid, rafineeritud riis), mis soodustavad kõhukinnisust.

VEE JOOMINE

Kuigi vee joomise olulisus on teada, kipub see siiski vahel ununema. Kui teil esineb kõhukinnisus pärast maovähendusoperatsiooni, siis vaadake üle oma vedeliku tarbimine. Vedelikupuudus kehas mõjutab ka vedelikupuudust soolestikus ja see omakorda soodustab kõhukinnisuse teket.
Kofeiini sisaldavate jookide tarbimisel (kohv; tee, energiajoogid) tuleks tarbida rohkem vedelikku, sest kofeiin suurendab uriini eritumist.

LIIKUMINE

Kerge liikumine, näiteks kõndimine stimuleerib vereringet kogu kehas ja ergutab ka soolestiku tööd.

Lisaks aitab liikumine kaalu langetada ning kaalulangust säilitada. Liikuge haiglast koju jõudes iga päev vähemalt 60 minutit. Valige esialgu aeglasem tempo ja tõstke vastupidavuse kasvades tempot endale sobiva kiiruseni. Kuue nädala möödumisel on õige aeg alustada suurema intensiivsusega regulaarsete treeningutega, mille hulka kuuluvad lihaseid tugevdavad ning paindlikkust ja vastupidavust suurendavad harjutused. Treenige vähemalt kolm korda nädalas ja mitte vähem kui 3 tundi nädalas (kepikõnd, rattasõit, ujumine, fitness jne). Treening peab olema aeroobne, st intesiivsusega, mis lubab treeningu ajal normaalselt vestelda. Uuringud näitavad, et patsiendid, kes treenivad minimaalselt 120 min nädalas on kaotavad keskmiselt 4 kg enam kaalu kui need, kes seda ei tee. Kaalulanguse kõrval on kehalisel aktiivsusel veel palju muid positiivseid tervisemõjusid.

Soole tühjenemise refleksi kujunemiseks jooge hommikul pärast ärkamist klaasitäis vett. Ärge vältige roojamisrefleksi, sest roojamist edasi lükates muutub väljaheide kõvemaks ja väljutamine keerulisemaks.

Kui ülaltoodust pole abi, siis võid kasutada lahtistava toimega ravimeid (ilma retseptita)  ja toidulisandeid. Ravi lahtistitega ei tohi kesta üle 1 kuu.

Duphalac 40ml päevas, toime saabub 2-3 päeval

Guttalax, Regulax 10-20 tilka päevas, toime saabub 6-12 tunni pärast

Forlax 10-20 grammi päevas (1-2 pakikest), toime saabub 24-48 tunni pärast

Microlax 1-2 korda päevas, toime saabub 15-60 min pärast

Bisacodyl 5mg tabletid 1 tab 1-2 korda päevas, toime 6-12 tunni pärast

Bisacodyl küünlad 1 küünal 1 kord päevas, toime 6-12 tunni pärast

Senna tabletid või senna lehtedest tehtud tee, toime 8-10 tunni pärast

Kiudained nt Bio Fiber 4 tabletti päevas

Kõigi lahtistite tarvitamise korral on väga oluline vähemalt 2000 ml vedelike joomine ööpäevas.