fbpx

Juuste väljalangemine võib tekkida igasuguse suure kaalulanguse korral, nii ka pärast maovähendusoperatsiooni.

Esmalt tuleneb see kaalulangusega seotud füsioloogilise stressi mõjust juuste kasvu tsüklile.

Juuste kasvutsükkel koosneb kolmest faasist: anageenist, ehk juuksekasvu aktiivsest faasist, katageenist ehk vahefaasist ja telogeenist ehk puhkefaasist. Tavaliselt on puhkefaasis üheaegselt umbes 10% juustest. Operatsioonijärgsest kiirest kaalulangusest tulenev keha füsioloogiline stress põhjustab rohkemate juuste puhkefaasi minekut. Puhkefaas kestab keskmiselt 3+ kuud ning selle faasi lõppedes toimub suurem juuste väljalangemine, tavaliselt 3-6 kuud pärast operatsiooni.

Teine põhjus on toitainete defitsiit. Seoses väikeste portsjonitega vähenevad makrotoitainete (valgud, rasvad, süsivesikud) kogused. Kui toitainete kogused on piiratud, jaotatakse need kehas esmalt elutähtsatele elunditele ning juuksed, millel on kosmeetiline funktsioon, jäävad toitainete puudusesse.

Juuste väljalangemisega seotud mikrotoitainete hulka kuuluvad raud, tsink, biotin, folaat, vitamin B12 ja asendamatud rasvhapped. Mikrotoitaine (vitamiinid ja mineraalained) puudus on harvem juhul, kui järgitakse haiglas antud vitamiinide asendusravi juhiseid.

Lisaks eelnevale võib juuste väljalangemist põhjustada ka kilpnäärme alatalitus ja geneetika.

Juuste väljalangemine kestab harva kauem kui kuus kuud ning juuksed kasvavad tagasi 3 – 6 kuu jooksul. Kunagi ei kuku välja kõik juuksed. Midagi suurt juuste väljalangemise vastu teha ei saa. Vaja on aega ja kannatlikkust, ning tagada piisav toitainete tarbimine.

Järgnevad soovitused võivad aidata vähendada juuste väljalangemist pärast bariaatrilist operatsiooni

  • Sööge vähemalt 60 grammi valku päevas.
  • Võtke vitamiine vastavalt meie soovitustele igapäevaselt. Veenduge, et toidulisand sisaldab rauda (50-100 mg päevas) ja tsinki (15-40 mg päevas).
  • Tarbige regulaarselt rasvast kala, pähkleid, seemneid või võtke oomega-3 toidulisandit.
  • Vältige soengustiile, mis liiga tugevalt tõmbavad juukseid, sest see võib soodustab juuste väljalangemist.

Millal peaks juuste väljalangemise pärast muretsema?

  • Kui juuste väljalangemine on kestnud üle 1 aasta
  • Kui juuste väljalangemine algas hiljem kui 6 kuud peale operatsiooni
  • Kui piisav ja mitmekesine söömine valmistab raskusi
  • Kui pole järgitud vitamiinide asendusravi soovitusi
  • Kui vereanalüüside põhjal esineb raua, tsingi või valgu defitsiit
  • Kui kaalulangus on olnud oodatust palju kiirem
  • Kui esineb sümptomeid, mis viitavad muudele võimalikele defitsiitidele

Kas Teadsid?

Toitainete transportimiseks kasutab juuksejuur rasu, mida eritavad rasunäärmed. Rasu on juustele naturaalne palsam. Vereringest tulevad toitained segunevad rasuga ja rasu kannab need juuksenäsasse.  Seega juuste toitainete saamise seisukohast on peanaha rasu oluline ning ei ole hea pead igapäevaselt pesta.

Milliseid toitaineid juuksed vajavad?

Toitainetest vajavad juuksed vajavad eelkõige vett, valku, antioksüdante, rasvhappeid, vitamiine ja mineraalaineid.

Vesi

Vesi on oluline kõikidele keharakkudele, sealhulgas juukse folliikulitele. Juuste koostisest moodustab vesi 10-15%. Kui keha ei saa piisavalt vett, siis varustatakse esmalt elutähtsad organid ning juustele vett ei jätku. Tagajärjeks on kuivad ja katkevad juuksed, mis lõpuks põhjustab juuste väljalangemist. Minimaalne vajalik vee kogus 1-2 nädalat pärast operatsiooni on 1 liiter päevas, alates kolmandast nädalast 1.2-1.5 liitrit päevas

Valk

Valk on oluline keha ülesehituse materjal, sealhulgas juustele. Valgu puudus võib põhjustada juuste väljalangemist. Valgu tarbimise olulisust rõhutatakse kõikides bariaatrilise operatsiooni läbinud patsientide juhistes. Lisaks kõigele muule on niisiis valku vaja ka juustele. Minimaalne soovituslik valgu kogus 60-80g päevas. Kui olete läinud tavatoidule, võite arvestada oma isikliku vajaliku valgukoguse järgmiselt: minimaalselt 0.8g/ 1 kehakaalu kg kohta. Soovituslik on 1g / 1 kehakaalu kg kohta. Juuste väljalangemise puhul on rõhutatud aminohappe lüsiin olulisust. Lüsiini leidub seemnetes pähklites, täisteraviljas, kaunviljades, tailihas, juustus, kalas, linnulihas ja munas.

Rasvhapped

Asendamatud rasvhapped oomega- 3 ja oomega-6  tagavad juuksejuurte rakumembraanide tervise. Näiteks ühes uuringus jõuti järeldusele, et naistel, kes tarbisid toidulisandit, mis sisaldas oomega-3 ja oomega-6 rasvahppeid ning antioksüdante, vähenes juuste väljalangemine. Oomega-3 rikkad toidud on kala, mereannid, chia-, kanepi- ja linaseemned ning Kreeka pähklid. Oomega-6 rasvhppeid leidub nii loomsetes kui taimsetes rasvades, kuid eraldi on välja toodud avokaado kasulikkus. Kuna tegemist on asendamatute rasvhapetega, siis keha neid ise ei tooda ja saame ainult toiduga sisse süües.

Antioksüdandid

Antioksüdandid võivad aidata kaitsta juukse folliikuleid vabade radikaalide kahjustuste eest. Antioksüdantide rikkad toiduained on vürtsid, marjad, puuviljad, köögiviljad, kaunviljad, lehtviljad, kohvi ja kakao. Vitamiinid  C ja E on samuti antioksüdandid.

Vitamiinid ja mineraalained

A-VITAMIIN osaleb rasu tootmises, kaitseb folliikuleid, aitab kiirendada juuste kasvu ja soodustab nende tihedust. A-vitamiini rikkad toidud on porgand, bataat, mango, aprikoos, lehtkapsas, spinat, petersell, maks, täispiim. A-vitamiin on rasvlahustuv, mis tähendab, et keha vajab selle omastamiseks toidurasvu.

C-VITAMIIN on tugev antioksüdant. Aitab kaitsta juukse folliikuleid vabade radikaalide eest. Osaleb kollageeni tootmisel. Kollageen tugevdab ja kaitseb juukseid murdumise eest. Samuti aitab raual imenduda – rauapuudusaneemia soodustab juuste väljalangemist. Rikkalikult leidub kibuvitsamarjades, petersellis, paprikas, astelpajus ja mustades sõstrades.

E-VITAMIIN on samuti antioksüdant. Neutraliseerib vabu radikaale, kaitseb nahka (sh peanahka) oksüdatiivse stressi eest ja toetab juuste kasvu. Toiduainetest sisaldavad seda vitamiini mandlid, pähklid, nisuidud, kala, seemned, kanaliha, avokaado, punane paprika. E-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin.

D-VITAMIIN D3 vitamiini puudust seostatakse juuste väljalangemisega. Võib aidata toota ka uusi folliikuleid. Mõjutab rasunäärmete funktsiooni ja sealt tulenevalt toitainete puudust. Leidub munas, kalas, piimatoodetes, maksas. D-vitamiin on samuti rasvlahustuv vitamiin.

FOOLHAPE vastutab uute rakkude kasvu eest. Toetab uute juuste kasvu. Allikad: rohelised lehed, marjad, maks, pärm, seemned.

RAUD Transpordib hemoglobiini kudedesse Rauavaegusaneemia tagajärjel toimub juuste väljalangemine. Toiduainest on rauarikkad näiteks maks, verivorst, maitseained ja -ürdid, kuivpärm, kakaopulber ja tume šokolaad, kanepiseemned, kaer, rukkikliid, seemned. Taimsetest allikatest imendub raud 5%, loomsetest 25%. Taimsetest allikatest aitab raua imendumisele kaasa C-vitamiin.

TSINK Mängib olulist rolli juuste kudede kasvamisel ja parandamisel, aitab hoida folliikulite ümbritsevaid rasunäärmeid korralikult töös. Tsingi puudusel muutuvad juuksed kuivaks ja langevad välja. Sama teeb tsingi liig.

Juuksed vajavad ka KALTSIUMIT ja MAGNEESIUMIT. Samuti SÜSIVESIKUID, mis toimivad juustes kleepainena, mis seob valku, valk aga omakorda vett.

Ükskõik millise toitaine puudus võib viia juuste väljalangemiseni ja kahjustuseni. Seetõttu on oluline toituda mitmekülgselt ning järgida vitamiinide asendusravi plaani.

Kasutatud kirjandus:

Almohanna H, et al.,The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb). (2019)  9(1): 51–70.
Guo E, et al. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use Dermatol Pract Concept. (2017) 7(1): 1–10.
Le Floc’h C, et al. Effect of a nutritional supplement on hair loss in women. (2015) J Cosmet Dermatol 2015 Mar;14(1):76-82
Trüeb R. Oxidative stress in ageing of hair. (2009) Int J Trichology. 1(1):6-14
Trüeb R. The impact of oxidative stress on hair. (2015) Int J Cosmet Sci. 37, 2:25-30
Ablon G. A 3-month, randomized, double-blind, placebo-controlled study evaluating the ability of an extra-strength marine protein supplement to promote hair growth and decrease shedding in women with self-perceived thinning hair. (2015) https://doi.org/10.1155/2015/841570
https://juuksur.innove.ee/chapter2/17.php (27.12.2020)