fbpx

Kas rasedus peale maovähendusoperatsiooni on lubatud ja turvaline?

Rasedus ja sünnitus peale maovähendusoperatsiooni on normaalne ja turvaline. Rasestumine pole soovitav 12-18 kuu jooksul pärast lõikust. Sel perioodil peab kasutama toimivaid rasestumisvastaseid vahendeid. Edaspidi on rasestumisel kindlasti vajalik foolhappe jt vitamiinide tihedam monitooring ja lisamanustamine. Rasestumise korral soovitame sellest koheselt informeerida oma toitumisnõustajat ning määrata konsultatsiooni aeg. Planeeritud raseduse korral on võimalik teostada analüüsid enne viljastumist ning seetõttu soovitame just seda. Hoolimata eeltoodust on uuringute põhjal rasestumise tõenäosus peale bariaatrilist kirurgiat suurem ning raseduse ja sünnituse riskid väiksemad.
Suukaudsete rasestumisvastaste vahendite imendumine ei pruugi peale operatsiooni olla efektiivne ja seetõttu ei saavutata veres vajalikku toimeaine kontsentratsiooni. Soovitatav on kasutada muid vahendeid, näiteks nahaplaastreid või emakasiseseid vahendeid.

Berglindi lugu

Võitlesin ülekaaluga üle 15 aasta. Arvestades, et olen vaid 31 aastane, on 15 aastat päris pikk aeg ehk pool minu elust. Iga kord kui üritasin kaalu langetada lõppes see sellega, et peale mõningat kaalulangust kaal algnumbrist hoopis tõusis.

Peale tütre sündi 2013 aastal väljus kaalutõus täiesti kontrolli alt. 2017 aasta suvel, kui olemine oli kõige raskem nii füüsiliselt kui psühhiliselt tunnistasin endale, et ma mitte ainult ei tahtnud abi vaid tõesti vajasin seda. Peale rääkimist lähedase sõbraga, kes oli maovähendusoperatsiooni Dr Ilmar Kauri käe all läbi teinud, oli tema minu jaoks ainus õige kirurg kelle juurde minna.

Kõik oli algusest peale väga proffesionaalne. Kaalukirugia Keskuse koduleht oli väga informatiivne ja patsiendi tugi Kaire vastas kõigile minu küsimustele kiiresti ja profesionaalselt.

Minu uus elu algas 5 septembril 2017. Sel päeval toimus minu maost möödajuhtiv (gastric bypass) operatsioon, minu kirurg oli Ilmar Kaur. Ma polnud kordagi närvis ega mures, ainult positiivselt elevil.

Dr Ilmar Kaur tuli mind minu haiglasse saabumisel tervitama ning külastas edaspidi kaks korda päevas kogu minu haiglas viibimise ajal. Haiglas tundsin, et minu eest hoolitseti sõna otses mõttes väga hästi. Personal oli väga abivalmis ja tundsin end kogu aja turvaliselt.

Enne haiglast lahkumist nõustasid mind edasise osas nii Dr Kaur kui toitumisterapeut Anni Laas ja sain koju kaasa põhjalikud juhised eluks peale operatsiooni.

Enne ja pärast maovähendusoperatsiooniSellest ajast kui koju jõudsin on mul läinud suurepäraselt, mingeid komplikatsioone ma ei ole kogenud.

Enne operatsiooni võtsin iga päev 40mg omeprazoli oma eriti hullu refluksi tõttu. Refluxist vabanesin koos operatsiooniga ja ei vaja neid ravimeid enam, samuti ei vaja ma enam ravimeid ärevuse vastu. Diabeedi riski ei pea samuti enam kartma.

Operatsiooni järgselt kaotasin ma esimese 8 kuuga 35kg, aasta peale operatsiooni oli kaotatud kilosid 42kg ja saavutasin oma ideaalkaalu 64kg. See on midagi sellist, mida ma mitte kunagi ei uskunud end kogevat. Peale seda kaal stabiliseerus ja on kõikunud pluss miinus 1-2 kg.

Rasedus peale maovähendusoperatsiooni

Nüüd 16 kuud peale maovähendusoperatsiooni olen 18 nädalat rase ja ootan oma teist last, koos kasvava kõhuga on nüüd ka mõned kilod juurde tulnud ja jäänud, aga see ongi loomulik ja vajalik hetkel😊

Rasedus peale maovähendusoperatsiooniPõhiline erinevus minu kahe raseduse vahel, üks ülekaalulisena ja teine nüüd normaalkaalus olles on see, et tahan ja jaksan palju rohkem liikuda, mis kindlasti on hea nii mulle kui lapsele, eelmise raseduse ajal oli raske juba peale 2 kuud😊

Ma pole aastaid tundnud end nii hästi kui praegu. Elu on nüüd palju positiivsem ja lihtsam nii mulle endale kui ka minu lähedastele.

Saan nüüd teha asju, mida ma varem ei teinud, näiteks istun põrandal ja mängin oma tütrega, käin temaga koos trepist üles ja alla ilma, et ma hingeldaks.

Ja kuigi ma saan süüa kõike, keskendun nüüd mitte toitudele vaid toitumisele, seetõttu valin väga, mida suhu pistan. Kui ma seda ei tee ja söön mida iganes, siis tunnen, et mul on vähe energiat ja ma ei tunne end füüsiliselt nii hästi. Võtan ka vitamiine iga päev, kuna see on oluline ja mitte nii tülikas kui eelnevalt arvasin.

Kuna olen läbinud kaalukirurgia loetakse mind riskirasedaks. Pean tegema lisa visiite ämmaemanda ja arsti juurde ning iga trimester pean andma vereanalüüsid, et kontrollida vitamiinide ja mineraalainete taset, samuti käin regulaarselt toitumisnõustaja juures, sest soovin oma sündivale lapsele parimat.