fbpx

Nõustamis- ja järelkontrollivisiidid

Tervislikud ja kaalulangust toetavad harjumused kinnistuvad paremini kui Teid selles juhendatakse  ja kontrollitakse.  Uuringud on tõestanud, et regulaarne järelkontrolli visiitidel käimine ja järelravi programmis osalemine suurendab kaalulangust, aitab ära hoida tüsistusi ning tõstab patsientide rahulolu ja elukvaliteeti.

Kaalukirurgia Keskus pakub  oma patsientidele pikaajalist nõustamist ja jälgimist Eesti parima spetsialistide juures.

  • Kirurgi vastuvõtt 2 nädalat ja 1 aasta pärast operatsiooni
  • Toitumisterapeudi vastuvõtt  2, 6, 12 ja 24 kuud pärast operatsiooni.
  • Treeneri konsultatsioon 6-12 kuud peale operatsiooni

Regulaarsed vereanalüüsid

Maovähendusoperatsiooni järgsete vitamiinide ja mikroelementide defitsiitide ennetamiseks on mõistlik regulaarne vereproovide tegemine, esimesel aastal sagedamini, hiljem 1 kord aastas. Kõige lihtsam ja privaatsem võimalus seda teha on meie nõustamisvisiitidel. Vajalikud on järgmised proovid:

  • 6 kuud pärast operatsiooni: kliiniline veri, B12 vitamiin, foolaat, ferritiin, kaltsium, vitamiin D3 (25-OH), albumiin ja diabeedi korral glükohemoglobiin.
  • 12 kuud pärast operatsiooni: kliiniline veri, B12 vitamiin, foolaat, ferritiin, kaltsium, vitamiin D3 (25-OH), albumiin ja diabeedi korral glükohemoglobiin.
  • Edaspidi 1 kord aastas: kliiniline veri, B12 vitamiin, foolaat, ferritiin, kaltsium, vitamiin D3 (25-OH), albumiin ja diabeedi korral glükohemoglobiin.

Ravimid peale operatsiooni

Kaalukirurgia  muudab Teie edaspidist ravimite kasutamist. Paljud laialt kasutatavad põletikuvastased ja valuvaigistavad ravimid (ibuprofeen, diklofenak, ketoprofeen) ärritavad bypass operatsiooni järgselt magu ja tõstavad maohaavandi  riski. Seetõttu peaksid bypass lõikuse läbinud patsiendid selle ravimi pikaajalisest kasutamisest hoiduma. Sama kehtib salitsüülhappe (aspiriin) ja mõnede osteoporoosi ravimite puhul. Võimalikke riske ja kasu peab iga patsiendi puhul eraldi hindama, küsige nõu oma arstilt.

Oluline! Lühiajalise (2–3 päeva) ja juhusliku kasutamise korral on ibuprofeeni ja teiste valuvaigistite võtmine lubatud.

Pikaajalise valuvaigistite vajaduse korral on eelistatud magu mittekahjustavad koksiibid, paratsetamool või vajaduse korral opiaadid . Toimeainet aeglaselt vabastavad ravimid võivad sõltuvalt operatsiooni tüübist olla ebaefektiivsed, kuna selliste ravimite puhul on imendumise aeg tavaliselt  2–12 tundi ning need võivad enne lõplikku imendumist läbida seedetrakti. Sama kehtib kaetud tablettide ja kapslites ravimite kohta, kuna kate ei pruugi jõuda sooles laguneda ja ravim väljutatakse kehast enne, kui see imendub.

Kroonilised haigused peale operatsiooni

Kõikide operatsioonide puhul tuleb arvestada, et võib toimuda oluline muutus krooniliste haiguste kulus ning senised raviskeemid võivad vajada olulist korrigeerimist (eriti diabeedi ravi). Veresuhkru väärtused langevad peale bariaatrilist kirurgiat paari ööpäeva jooksul ja nii ei vaja valdav osa süstivaid 2 tüübi diabeetikuid juba haiglast lahkudes enam insuliini, samuti langeb koos kaaluga ka vererõhk ja senised raviskeemid tuleb üle vaadata.

Vahetud operatsioonijärgsed soovitused kaasuvate haiguste ravis saate Te haiglas. Hilisemad ravimuutused lähtuvad vajadusest ja on alati individuaalsed ning neid peaksite arutama oma senise raviarstiga.

Vitamiinide ja mineraalainete asendusravi

Bariaatrilised vitamiinidVitamiinide ja mineraalainete efektiivne asendusravi on kaalukirurgia patsientide hea ravitulemuse ja rahulolu üheks nurgakiviks. Uuringute põhjal on vitamiinide ja mineraalainete defitsiitide taga peale kaalukirurgiat sageli asjaolu, et patsiendid loobuvad nende tarvitamisest aja jooksul. Ühe põhjusena tuuakse välja raviskeemide keerukust ja ebamugavust.

Sel põhjusel soovitame oma patsientidele Hollandi firma FitForMe multivitamiine, mis on spetsiaalselt kohandatud erinevat tüüpi bariaatrilise operatsiooni läbinud patsientide jaoks.

FitForMe toodete eelis tavapärase vitamiinikombinatsiooni ees on tarvitamise lihtsus, mugavus ja odavam hind. Näiteks piisab peale mao bypass operatsiooni 1 multivitamiinist ja 2 kaltsiumi närimistabletist päevas.
Ära jääb raua, D vitamiini ja B12 vitamiini (süstid) lisamanustamise vajadus, kuna need sisalduvad vajalikus koguses multivitamiini kapslis.

NB! Võtke kaltsiumit eraldi multivitamiinist, näiteks õhtusöögi järgselt või enne magama minekut.

Nüüdsest on võimalik osta FitForMe multivitamiine ka Eestis Surgitechi epoesthttps://epood.surgitech.ee/et/c/bariaatrilised-vitamiinid

Tootevalikus on nii kapslid kui näritavad tabletid eraldi Sleeve opratsiooni, Bypass operatsiooni, mini-bypass operatsiooni patsientidele.

WLS Forte – maost möödajuhtiva operatsiooni järgseks kasutamiseks (bypass operatsioon)
WLS Optimum – Mao pikisuunalise resektsiooni järgseks kasutamiseks (sleeve operatsioon)
WLS Primo – mini-bypass operatsiooni järgseks kasutamiseks.
WLS Maximum – malabsorbtiivse operatsiooni järgseks kasutamiseks (bypass kordusoperatsioon)

Siiski päris kõigile ei pruugi ülaltoodud vitamiinid sobida, sel juhul soovitame järgmist vitamiinide ja mineraalainete asendusravi skeemi:

Alates kuuendast päevast peale operatsiooni:

  • Multivitamiin 1 tablett 2 korda päevas (hea valik on Livol Multi või Minevit, mõlemad saadaval apteekides käsimüügis)

Alates 14-ndast päevast  ja edaspidi:

  • Multivitamiin 1 tablett 2 korda päevas püsivalt (hea valik on Livol Multi või Minevit, mõlemad saadaval apteekides käsimüügis)
  • Kaltsium 950-1500mg päevas (hea valik on Tervisepüramiidi kaltsiumtsitraat 950mg, saadaval apteekides käsimüügis). Võtke kaltsiumit üks kord päevas õhtusöögi järgselt või enne magama minekut.
  • Raud 100mg päevas – tarvitamiseks tühja kõhuga või peale kerget einet, kaltsiumi ja kiudaineid sisaldavate toitudega hoida vahet vähemalt 2 tundi, (näiteks Retafer 100mg üks tablett iga päev või Ferretab 152,1mg/0,5mg kaks kapslit 1 kord päevas, saadaval apteekides käsimüügis)
  • Vitamiin D-3, 100 mikrogrammi (vastab 4000 ühikule) päevas (hea valik on Natura Media D3 vitamiini õlikapslid 4000Ü/100mikrogrammi üks kapsel 1 kord päevas või Tervisepüramiidi Vitamiin D-3 100 mikrogrammi/ tilgas üks tilk päevas (saadavad apteekides käsimüügis)
  • B12 vitamiini süstid, 1 mg, üks süst kolme kuu tagant (retseptiravim) või suukaudne Tab Neuromax Forte 1 tablett 2 korda päevas iga päev või B12 Boost Vitamin Oral Spray 25ml neli pihustust päevas igapäevaselt (saadaval apteekides käsimüügis).

Warning: Attempt to read property "slug" on bool in /data02/virt47029/domeenid/www.kaalukirurgia.ee/htdocs/wp-content/themes/kaalukirurgia/gotoAndPlay/Templates/DefaultPage.php on line 91