fbpx

Enamus inimesi suhtub keharasva kui kosmetoloogilisse probleemi, millest tahame vabaneda, et parem välja näha ja tunda end paremini.

Inimesed muretsevad oma võbisevate reite, tagumike või kõhtude pärast, kuid igaühes võib peituda ka salakaval rasvkude, mida me ei näe ega tunneta. Just see peidetud rasv on aga see, mis tõeliselt loeb.

Juttu on vistseraalsest rasvast ehk rasvast, mis on kogunenud ümber siseorganite nagu maks, pankreas sooled ja on peidus kõhuseina taga.

On üsna tavaline, et rasvkudet peetakse kasutuks, mitteaktiivseks organiks, kuhu keha üleliigset energiat talletab, kuid tegelikult on see aktiivne organ, mis eritab hormoone ja mõjutab otseselt keha funktsioone.

Miks on vistseraalne rasv ohtlik?

Kõhuõõnesisene rasv on osutunud palju aktiivsemaks ja seetõttu ohtlikumaks kui rasvkude, mis asub naha all. Kõhuõõnes asuv rasvkude mõjutab süsivesikute ja rasvade ainevahetust. Rasvade ainevahetuse häirumisel tõuseb halva kolesterooli tase ning see mõjutab põletikumehhanismide-, immuunvastuse- , veresoonkonna stabiilsuse kontrolli. Just see sisemine rasv tõstab teise tüübi diabeedi, südamehaiguste, dementsuse ja erinevate vähitüüpide riski.

Kes on ohustatud?

Mehed esmajärjekorras. Meestel on tavaliselt madalam keha rasvaprotsent kui naistel aga enam sisemist rasva. Samuti on ohustatud naised peale menopausi.
Mõnel inimesel ei pruugi olla näiliselt väga palju üleliigset rasva, aga see, mis tal on, on kõige ohtlikum. Isegi kui kehakaal on normis, võivad siseorganid olla kaetud vistseraalse rasvaga.

Kuidas mõõta?

Klassikaline “õllekõht” on kindel märk sisemise rasva olemasolust.
Esimese indikatsiooni annab vööümbermõõt. Rohkem kui 102 cm meestel ja 88 cm naistel annab juba alust diagnoosida ainevahetus- ehk metaboolset sündroomi.
Käepärasemaks vahendiks on ka kõhu- ja puusaümbermõõdu suhte arvutamine (taljeümbermõõt jagatakse puusaümbermõõduga). Tulemus üle 0,9 meestel ja üle 0,85 naistel annab signaali, et tõenäoliselt on probleemiks vistseraalne rasv.
Kõige täpsemini saab keharasva analüüsida kompuutertomograafia-uuringuga.

Kuidas kõhuõõnesisesest rasvast vabaneda?

Spetsiaalne dieet ja füüsilise liikumise suurendamine aitab kindlasti kõhu ümbermõõtu vähendada, aga see peab muutuma elustiiliks. Dieedist ja elustiili muutustest pole kasu, kui neid rakendada vaid lühiajaliselt. Kahjuks suudab enamus inimesi oma toitumisharjumusi muuta vaid lühiajaliselt.

Rasvunud patsientide jaoks, kehamassiindeks üle 30 kg/m2, ei pruugi treenimine ja kindla dieedi jälgimine olla piisavad vahendid ning märkimisväärselt efektiivsem ja pikaajalisema mõjuga lahendus on maovähendusoperatsioon.

Võta Ühendust

Ja küsi rohkem informatsiooni